Tottenhamilta posketon hankinta – 100 miljoonan euron siirtosumma!
Tottenham on vahvistanut brasilialaislaituri Savinhon siirron Manchester Citystä. 22-vuotiaasta hyökkääjästä maksetaan Sky Sportsin mukaan 75+10 miljoonan punnan paketti, joka vastaa yhteensä yli 99 miljoonaa euroa.
Savinho siirtyy Lontooseen kahden Manchester Cityssä viettämänsä kauden jälkeen. Tottenham oli brasilialaisen perässä jo viime vuonna, mutta tuolloin siirtoa ei syntynyt.
Brasilian maajoukkueessa 13 ottelua pelannut Savinho esiintyi viime kaudella 36 ottelussa. Hän teki eri kilpailuissa neljä maalia ja antoi kolme maalisyöttöä.
– Tässä kesti hetken, mutta olen todella iloinen ollessani täällä. Tämä on upea mahdollisuus loistavassa seurassa ja yhden maailman parhaista valmentajista alaisuudessa, Savinho sanoi Tottenhamin tiedotteessa.
Tottenhamin urheilutoimenjohtaja Johan Lange kertoi seuran seuranneen Savinhoa jo pitkään.
– Savinho on ollut tutkallamme jo jonkin aikaa, ja olen iloinen, että hän on nyt Tottenhamin pelaaja. Uskomme hänen taitojensa, pelityylinsä ja asenteensa sopivan erinomaisesti rakentamaamme joukkueeseen, Lange sanoi.
Myös päävalmentaja Roberto De Zerbi kehui uutta hankintaansa.
– Savinho tuo laidoille energiaa, mielikuvitusta ja laatua. Hänellä on rohkeutta haastaa puolustajia ja kyky muuttaa ottelun kulkua luovuudellaan, De Zerbi sanoi.
Tottenham on ollut myös Manchester Cityn egyptiläishyökkääjä Omar Marmoushin perässä. Hänen siirrostaan ei kuitenkaan ole ainakaan vielä päästy yhteisymmärrykseen.
Savinhon hankinta jatkaa De Zerbin Tottenhamissa tekemien suurten pelaajahankintojen sarjaa. Seura on käyttänyt Mateus Fernandesiin, Sandro Tonaliin ja Jan Paul van Heckeen yhteensä yli 267 miljoonaa euroa.
LUE MYÖS:
- Enzo Maresca kertoi ikäviä uutisia – Man Citylle kova takaisku
- Lähde: Man Citylle tulossa jättirangaistus – historiallinen romahdus uhkaa
- Tottenhamissa epätoivo kasvaa: Puhelinkielto!
- Mixu Paatelaisen tavaramerkki vakuutti Mikel Artetan – ”Erittäin hyvin valmennettu joukkue”
- Edellisestä pelistä puolitoista vuotta – Tottenham-pelaaja palaa viimein kokoonpanoon
- Harry Maguire: Manchester United kaipaa rohkeutta
- Manchester United menetti taas pisteitä – Gary Neville huolissaan: ”Et voi jäädä viiden parhaan ulkopuolelle, koska…”
- Arsenal nappasi voiton, jota ei muista kohta kukaan
- Näkökulma: Brighton porskuttaa menemään – Mestarien liigaan ensi kaudeksi?
- Manchester United pelasi jälleen tasan – Leeds jatkaa tappiotonta putkea kotona
- Arsenal nappasi voiton, jota ei muista kohta kukaan
- Tottenham-hyökkääjä vaatii presidenttiehdokkaalta miljoonakorvauksia
- Kovan iskun päähänsä saanut Emiliano Martínez leikattiin
- Näkökulma: Brighton porskuttaa menemään – Mestarien liigaan ensi kaudeksi?
- Bradley Barcola vertaili Ligue 1:stä ja Valioliigaa: ”Vähemmän taktista”
- Florian Wirtz vaikuttaa keksineen keinot, joilla tehdä tulosta Valioliigassa
- Erling Haaland nilkutti pois – Enzo Marescalta päivitys
- Manchester United pelasi jälleen tasan – Leeds jatkaa tappiotonta putkea kotona
- Mikel Arteta joutui vastailemaan kysymyksiin Arsenalin joukkopotkuista
- Hurja väite: Kai Havertz tekee 30 maalia kauteen