Liverpoolin alkukausi Valioliigassa on sujunut heikohkosti. 

Neljästä ottelusta tuloksena on yksi voitto, kuusi pistettä ja Valioliigan seitsemäs sija. Arsenal ja Manchester City ovat karanneet jo kuuden pisteen päähän Liverpoolista.

Liverpool jäi viime viikonloppuna maalittomaan tasapeliin Fulhamin kanssa. Liverpool oli voittanut sitä ennen niin Ipswichin kuin Atléticonkin.

Liverpoolin päävalmentaja Andoni Iraola kertoi mielipiteensä joukkueensa tahmeasta alkukaudesta.

– Ymmärrän kannattajien turhautumisen, koska mekin olimme turhautuneita. Mielestäni olimme pelanneet kaksi hyvää peliä ja koimme, että olimme ottaneet askeleen eteenpäin. Ipswich- ja Atlético-pelit olivat askeleita eteenpäin ja halusimme ottaa jälleen uuden askeleen, mutta ei, se oli askel taaksepäin.

– Suoritustasomme ei ollut samanlainen kuin kahdessa edellisessä pelissä, mutta tällaista voi tapahtua jalkapallossa. Meidän on hyväksyttävä, että prosessiin mahtuu niin ylä- kuin alamäkiäkin.

– On selvää, että haluamme mennä siihen suuntaan, missä olimme Atlético- ja Ipswich-peleissä. Haluamme pelata sellaista jalkapalloa. Tasaisuus on avainasemassa, jotta voimme pelata niin.

Liverpool isännöi Tottenhamia tiistai-iltana liigacupin kolmannella kierroksella.

LUE MYÖS