Ei Haalandia, ei hätää – Manchester Cityn 17-vuotias lupaus nöyryytti Norwichia
Manchester City kohtasi kotikentällään Norwichin EFL Cupissa. Manchester Cityn supertähti Erling Haaland oli huilivuorossa, mutta se ei hidastanut Cityn maalitehtailua. City voitti ottelun lopulta lukemin 5–0 ja siirtyy EFL Cupissa seuraavalle kierrokselle.
Ottelu oli silkkaa dominointia Manchester Cityltä, kuin isä vastaan poika. Ensimmäisen maalin iski Cityn 17-vuotias saksalaislupaus Floyd Samba 29. minuutilla. Brasiliasta Palmeirasin riveistä kesällä hankittu Allan antoi keskityksen maalille, jonka Samba viimeisteli puskemalla.
Myöskin Cityn 95 miljoonan euron hankinta Ayyoub Bouaddi otti syötön ottelussa. 33. minuutilla marokkolainen vapautti läpiajoon Rayan Cherkin, joka viimeisteli lukemat jo 2–0-tilanteeseen.
Brasilialainen Allan oli jälleen toisella puoliajalla pahanteossa, kun laituri harhautteli puolustajansa ohitse ja laukoi pallon maaliin Rayan Ait-Nourin esityöstä 48. minuutilla.
Hetkeä myöhemmin Rayan Ait-Nouri taituroi jälleen ja tällä kertaa syöttö tavoitti Floyd Bamban, joka iski komealla kierteellä varustetun pallon alanurkkaan. Bamballe maali oli jo ottelun toinen ja hän nousee varmasti otsikoihin sekä muiden seurojen kiikareihin tämän esityksen myötä.
City ei kuitenkaan tyytynyt neljään maaliin, vaan seuran toinen lupaava keskikenttäpelaaja Ryan McAidoo iski kotijoukkueelle vielä viidennen lisäajalla. Syöttäjänä maalissa oli viime kauden Valioliigan vuoden nuori pelaaja Nico O’Reilly.
LUE MYÖS:
- Granit Xhakalle rangaistus väärennetystä koronapassista
- BBC: Arsenal lähellä isoa kiinnitystä
- Yli sadan Valioliiga-ottelun konkari päättää pelaajauransa
- Toimittaja: Valioliigaseurat kiinnostuneita Englannin maajoukkuemiehestä
- BBC: Declan Rice ja Arsenal ovat löytäneet yhteisymmärryksen
- Englannin maajoukkuepelaaja on saanut nimensä Eric Cantonan mukaan
- Vastustajien fanit ovat sitä mieltä, että Fabrizio Romano on Manchester Cityn palkollinen
- Toimittaja haukkui Ronaldoa narsistiksi – Rio Ferdinand riensi apuun
- ”Kaikkien aikojen paras” – joukkuekaveri ylisti Harry Kanea isosti
- Arsenal tiputti ison uutisen Mikel Artetasta
- BBC: Arsenal lähellä isoa kiinnitystä
- Granit Xhakalle rangaistus väärennetystä koronapassista
- Yli sadan Valioliiga-ottelun konkari päättää pelaajauransa
- Toimittaja: Valioliigaseurat kiinnostuneita Englannin maajoukkuemiehestä
- Kun sometus ei mennyt ihan putkeen: Manchester United syötti Cristiano Ronaldon susille
- BBC: Declan Rice ja Arsenal ovat löytäneet yhteisymmärryksen
- ”Kaikkien aikojen paras” – joukkuekaveri ylisti Harry Kanea isosti