Manchester Unitedin JJ Gabriel, 15, on ollut viime aikoina otsikoissa.

Englantin suurimpana lupauksena pidetty hyökkääjä ilmoitti alkuviikosta Manchester Unitedille haluavansa jättää seuran täyttäessään 16 vuotta lokakuussa.

Manchester United yllättyi pahemman kerran oman kasvattinsa ilmoituksesta.

Gabrielin oli määrä debytoida edustusjoukkueessa keskiviikkona, mutta nuorukainen jätti ykkösjoukkueen harjoitukset väliin ja debyytti jäi tekemättä.

Gabriel on herättänyt tiettävästi niin Real Madridin kuin Barcelonankin kiinnostuksen.

Jamie Carragher kokee Gabrielin taustojen tehneen merkittävän virheen.

Carragher muistuttaa, että vain harvat nuorukaiset menestyvät, joiden vanhemmat tekevät näinkin dramaattisia ratkaisuja lastensa puolesta.

– Kun olin itse lapsi tai kun seurasin sitä, miten James [Carragherin poika] eteni läpi akatemiaputken, niin valtaosa tällaisista tapauksista ei koskaan täyttänyt potentiaaliaan. Kun sinulla on tuollaiset taustat… Ehkä kyse on vanhemmista. Kaikki tiedämme, että tuossa iässä jotkut vanhemmat olivat painajaismaisia lastensa suhteet ja vaativat valmentajilta lisää peliaikaa.

– Katsot 20 vuotta taaksepäin ja mietit, ettei tuollainen auttanut ollenkaan sitä lasta. Sanoisin, että 70-80 prosenttia niistä pelaajista, joiden vanhemmat olivat painajaismaisia, ei koskaan saavuttanut sitä, mitä olisi pitänyt. Se johtui tuollaisista tilanteista, Carragher totesi Stick to Football -podcastissa.

LUE MYÖS