Cristiano Ronaldon purkautuminen Portugalin maajoukkueen tilanteesta tiistaina on kirvoittanut runsasta keskustelua jalkapallomaailmassa keskiviikkona.

Ronaldo väitti pitkässä kirjoituksessaan, että Portugalin maajoukkuevalmentaja Jorge Jesus ei pitänyt lupauksiaan. Yksi lupauksista oli se, että Jesus pyytäisi julkisesti anteeksi Ronaldon kohtelua ja vertaisi tätä Diego Maradonaan ja Peleen.

Brittilehti Mirrorin toimittaja Harry Brent tarttui Ronaldon kirjoitukseen. Hän otsikoi tapausta käsittelevän artikkelinsa keskiviikkona Narcissist Cristiano need kicking to the kerb for 2,000 words of Portugal petulance eli suomennettuna Narsisti-Cristiano pitäisi potkaista sivuun 2 000 sanan Portugal-kiukuttelunsa jälkeen.

Brentin kirjoituksen mukaan Ronaldo ei ansaitsisi enää koskaan palata Portugalin maajoukkueeseen.

Ronaldon entinen Manchester United -joukkuekaveri Rio Ferdinand ei sulattanut Brentin kirjoitusta. Hän otti kantaa asiaan X:ssä.

– Narsisti? Aika käsittämätön sana käytettäväksi ihmisestä, joka on antanut niin paljon jalkapallolle ja maalleen. Harry Brent, ota järki käteen! Ferdinand kirjoitti.

Rio Ferdinand

@rioferdy5
Narcissist? Mad terminology to use for someone who has given so much to the game & his country.
@HarryBrent give ya head a wobble!

Mirror Football

@MirrorFootball
Narcissist Cristiano Ronaldo needs kicking to the kerb for 2,000 words of Portugal petulance

✍️ @HarryBrent
mirror.co.uk/sport/football…

LUE MYÖS: