Manchester United ja Tottenham pelasivat Old Traffordilla 1–1-tasapelin. Jos tätä tulosta olisi tarjottu ottelusta molemmille etukäteen, olisi voinut ajatella, että molemmat ovat siihen pettyneitä.

Nyt on kuitenkin olennaista se, miten tulos tuli.

Manchester Unitedin joukkueesta paistoi pelin päätteeksi harmitus ja epäusko, Tottenhamista puolestaan helpotus. Pitkään näytti siltä, että nämä tunteet oltaisiin koettu aivan toisinpäin.

United oli kiinni voitossa siitä huolimatta, että se oli Viaplayn asiantuntija Pasi Rautiaisenkin sanoin ”surkea”. Tottenhamin puolestaan katsottiin pelanneen kauden parhaan puoliaikansa ensimmäisellä nelivitosella. Täyttä pelikuntoa hakeva Mohammed Kudus esimerkiksi oli pirteä.

Spurs vain ei saanut palloa mistään sisään. Ja kun Manchester United osui toisella puoliajalla, tuli monille varmasti sama, tuttu tunne, joka leijaili Tottenhamin pelien yhteydessä viime kaudellakin – ei kai taas?

Rodrigo Bentancur kimpaantui ja otti suoran punaisen. Tässä vaiheessa näytti siltä, että Tottenhamilla olisi edessään apaattinen reissu Marbellaan, jonne Roberto De Zerbi vie miehistönsä kohentaakseen ryhmän yhteishenkeä.

Spursin onneksi vastassa oli saamaton United, joka ylivoimallakin pelatessaan oli vastustajaansa huonompi. Lisäajalla pallo meni maaliin joko Dominic Solanken päästä tai Lisandro Martínezin kädestä, mutta tasoitus oli yhtä kaikki elintärkeä jatkon kannalta.

De Zerbin tuuletuksesta näki, että tasoitusmaali vei paljon taakkaa harteilta. Marbellaan on paljon kivempi lähteä porukalla, kun päälle jää onnistumisen tunne.

Lähiviikot määrittelevät paljon kauden suuntaa. Maajoukkuetauolta pettymyksellisesti palannut United jatkaa kiireisenä europeleissä Mestarien liigassa, eivätkä esimerkiksi vieraspelit viheliäiselle Elland Roadille Leedsin luo tai tänään maaleja takoneen Chelsean stadionille Stamford Bridgelle ole nannaa Valioliigassa.

Tottenhamia odottaa kotipeli Coventrya vastaan. Spursilla on niin ikään vierailut Leedsin ja Chelsean luo kyläilemään, mutta Coventryn ohella seuraavissa kotipeleissä on tarjolla Crystal Palace, Ipswich ja Fulham.

Tottenhamiin täytyy suhtautua varauksella, mutta ilmassa on nyt toiveikkuutta. Unitedin kevätkausi oli positiivinen Michael Carrickin kanssa, mutta nuoli osoittaa nyt huolestuttavasti alaspäin. Tasapelissäkin voi olla voittaja ja häviäjä.

LUE MYÖS: