Manchester Unitedin alamäki jatkuu.

United hävisi Chelsealle lauantaina päivällä lukemin 0–2. United on voittanut viimeksi ottelun Valioliigassa 30. elokuuta. Silloin seura kaatoi Ipswich Townin ja se onkin jäänyt toistaiseksi heidän Valioliiga-kautensa ainoaksi voitoksi.

Lauantain ottelussa United onnistui luomaan ensimmäisellä puoliajalla kolme huippupaikkaa, mutta viimeistely ontui pahemman kerran.

Lisäajalla ylärimaan laukauksen tykittänyt Bryan Mbeumo avautui ottelun jälkeen Unitedin vaikeuksista lähiaikoina. Hyökkääjä mainitsi muun muassa, että vaikka tappio tuli ja pettymys on kova, pystyi United ainakin ensimmäisellä puoliajalla toteuttamaan tekemistään.

Näin kamerunilainen kommentoi medialle:

– Teimme paljon asioita oikein tänään, olemme pettyneitä tulokseen. Ensimmäisellä puoliskolla meillä oli paljon paikkoja, mikä on positiivista, kertoi Mbeumo TNT Sportsille.

– Uskon, että jokainen maali sattuu. Näytimme tänään, että se mentaliteetti on siellä. Kaikki tekivät töitä todella kovaa ja meidän on löydettävä lisää asioita harjoituksissa. Meidän on tehtävä vielä kovempaa töitä, kun edessä on kaksi tärkeää ottelua.

Unitedin seuraavat ottelut ovat Mestarien liigassa AS Romaa vastaan ja Valioliigassa ensin Aston Villaa ja sitten Liverpoolia vastaan.

UtdDistrict

@UtdDistrict
🚨🎙️ | Bryan Mbeumo:

"What we have shown today - the mentality was there. Everyone worked really hard and we still have to find some bits at the training ground.

"Work even harder and yes we have two very important games." [TNT]
Linkki twiittiin.