Evertonilta hieno ele illan vastustajalle – kustansi alasarjalaiselle ainutlaatuisen peliasun sekä matkustuskulut ja yön hotellissa
Kuva: Getty Images
Everton isännöi tänään, torstaina, Boreham Woodia FA Cupin viidennellä kierroksella.
Ennakkosuosikkia ei tarvitse arvuutella. Kotijoukkue on pelannut korkeimmalla sarjatasolla lähes 70 vuotta putkeen, kun taas Boreham Wood ponnistaa viidenneltä sarjaportaalta, Kansallisliigasta. Joukkueiden välillä on 78 sijaa, kun kaikki Englannin sarjataulukot lasketaan mukaan.
[readmore from=FA-Cup]
Everton on kustantanut vastustajalleen ainutlaatuisen mustan peliasun vain tämän illan ottelua varten. Boreham Wood ei voi omalla sarjatasollaan pelata mustissa paidoissa, koska Kansallisliigan tuomareilla on mustat asut.
Boreham Wood ei voi pelata kokovalkoisessa kotiasussaan Evertonia vastaan, koska joukkueiden shortsit ja sukat olisivat samanvärisiä.
Everton on avustanut Boreham Woodia myös kuittaamalla vierasjoukkueen matkustus- ja hotellikulut.
– Kunnia Evertonille. He ovat ostaneet varusteemme ja järjestäneet matkamme ja yöpymisemme pelipäivänä. He ovat olleet aivan loistavia, kommentoi Boreham Woodin päävalmentaja Luke Garrard Daily Mailin mukaan.
– En ole ikinä ollut Goodison Parkilla. He siirtyvät uudelle stadionille parin vuoden päästä, ja monet Arsenalia kannattavat ystäväni ovat kertoneet minulle, kuinka historiallinen se stadion on. Lisäksi heillä on uskomaton kannattajakunta.
– Evertonin fanit ovat niin intohimoisia, ja se tulee olemaan iso osa illan jännitystä.
– On uskomatonta ajatella, että me menemme Goodisonille testaamaan tasomme Frank Lampardia vastaan. Tällaisesta voi vain unelmoida.
– Luulen, että se valkenee vasta pelipäivänä. En usko, että osaamme kunnioittaa tekemisiämme ennen kuin kausi on ohi.
– Meidän on mietittävä, mitä olemme tehneet. Olemme 16 parhaan joukossa. Vihaan viidennestä kierroksesta puhumista. Ajattelen mieluummin, että olemme kansallisessa cup-kilpailussa 16 parhaan joukossa.
LUE MYÖS:
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Analyysi: alkaako Marcus Rashford löytämään jälleen vanhan vireensä?
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle



