Evertonin kesähankinta teki heti ensipäivänään ison virheen – joukkuekaverit toruivat: ”Ei ikinä!”
Kuva: Getty Images
Evertonin laitapuolustaja Djibril Sidibé on yksi monista entisistä AS Monacon pelaajista, jotka ovat löytäneet tiensä Valioliigaan.
Ranskan A-maajoukkueessa 18 kertaa esiintynyt Sidibé, 27, vaihtoi kesällä Monacosta Evertoniin tämän kauden mittaisella lainasopimuksella, jossa on mukana osto-optio.
Hän istui kauden ensimmäiset viikot vaihtopenkillä, mutta viime aikoina vastuuta on tullut Valioliigassa ja liigacupissa. Sidibé kertoi L’Est Éclairin haastattelussa, että sopeutuminen vei oman aikansa.
– Sopeudun ilmastoon hiljalleen. Tarvitsin hieman aikaa, mikä on täysin normaalia varsinkin, koska Valioliiga on niin erilainen. Tämä on todella intensiivinen ja loistava sarja, luultavasti maailman paras.
– Asun lähellä Manchesteria, kuten valtaosa Liverpoolin ja Evertonin pelaajista. Miksi? Sanotaan, että Liverpool on hieman surullinen kaupunki. Sillä oli omat kärsimyksensä menneisyydessä. Lapseni käyvät kansainvälistä koulua, ja hekin tottuvat siihen. Mitä tulee englannin kieleen, seuralla on oma opettaja, jota voimme tavata joka päivä. Joten menen opiskelemaan, kun minulla on aikaa.
Englanti ja Valioliiga eivät olleet Sidibén ainoa vaihtoehto, mutta hän halusi seurata entisten seurakaveriensa Fabinhon (Liverpool), Bernardo Silvan ja Benjamin Mendyn (Man City) jalanjälkiä.
– Sille on syynsä, miksi he ovat täällä. Mutta siinä olet oikeassa, että se iskee naamaan lujaa, kun vaihtaa Välimeren auringon Liverpoolin sateeseen. Tämä ei ole aina helppoa, mutta siitä pääsee yli. Sain siitä jo maistiaisen, kun pelasin Lillessä.

LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Chelsea eteni välieriin
- Daily Mail: Manchester United tulossa Suomeen?
- Bruno Fernandesin kommentit lähtivät leviämään – kritisoi Manchester Unitedia
- Ex-liigaluotsi Brendan Rodgers löysi uuden työpaikan
- Valioliigassa häkellyttävä kahdeksan maalin trilleri
- Nyt tipahti väite Thomas Frankin asemasta Tottenhamissa
- Rúben Amorim vastasi tiukasti ex-pelaajien antamaan kritiikkiin: ”Heillä ei ole tietoa”
- Pep Guardiola ei ollutkaan vuoden valmentaja Kataloniassa
- Osa Arsenal-faneista haluaa kapteeniuden pois Martin Ødegaardilta
- Manchester City kuittasi kalavelkansa Crystal Palacelle
- Bruno Fernandesin kommentit lähtivät leviämään – kritisoi Manchester Unitedia
- Daily Mail: Manchester United tulossa Suomeen?
- Ex-liigaluotsi Brendan Rodgers löysi uuden työpaikan
- Nyt tipahti väite Thomas Frankin asemasta Tottenhamissa
- Liverpool-pelaaja paljasti, mitä Mohamed Salah sanoi muulle joukkueelle ennen viikonloppua
- Rúben Amorim vastasi tiukasti ex-pelaajien antamaan kritiikkiin: ”Heillä ei ole tietoa”
- Chelsea eteni välieriin
- Valioliigassa häkellyttävä kahdeksan maalin trilleri
- Lähde: Chelsea valmistelee tammikuun siirtoa Barcelona-pelaajasta
- Michail Antonio harjoittelee seuran mukana – ”Näyttänyt hyvältä”