Everton reagoi viime hetkillä – 48 maalia Valioliigassa tehnyt maajoukkuehyökkääjä haaviin
Kuva: Getty Images
Hyvää valioliigakautta pelaava Everton iski siirtomarkkinoilla talven siirtoikkunan viimeisillä hetkillä. Liverpoolilaisseura tiedotti tiistaina aamuyöllä, että se on hankkinut Bournemouthista norjalaishyökkääjä Joshua Kingin kauden 2020-2021 loppuun ulottuvalla sopimuksella. 29-vuotiaan Kingin sopimus Mestaruussarjassa pelaavan Bournemouthin kanssa olisi päättynyt tulevana kesänä.
King siirtyi Bournemouthiin seuran ensimmäisen valioliigakauden 2015-2016 alla Blackburnista. Hän on pelannut koko tähänastisen valioliigauransa juuri Bournemouthissa, tehden 161 ottelussa 48 maalia. Valioliigauraan tuli kuitenkin pieni tauko Bournemouthin putoamisen myötä, mutta nyt 187-senttinen norjalainen palaa pääsarjatasolle.
Tällä kaudella King on pelannut Mestaruussarjassa 12 ottelua, tekemättä otteluissa maaliakaan. Kiinnostavasti hänen maalikeskiarvonsa onkin ollut koko uran aikana huomattavasti korkeampi Valioliigassa kuin Mestaruussarjassa.
[readmore from=Joshua-King]
King on kuulunut Norjan maajoukkuevahvuuteen kaikissa ikäluokissa alle 15-vuotiaista lähtien. A-maajoukkuedebyyttinsä hän teki 20-vuotiaana syksyllä 2012.
Kaikkiaan hän on pelannut 51 A-maaottelua, ja tehnyt niissä 17 maalia. Karsinnoissa siirrettyihin vuoden 2020 EM-kisoihin King teki viisi maalia, mutta Norja ei lopulta lopputurnaukseen selviytynyt.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Newcastle löysi korvaajan Anthony Gordonille – yli 50 miljoonaa tiskiin
- Valioliigaseura antoi potkut valmentajalleen – tässä on korvaaja
- Jättihankinta! Valioliiga-tähti Tottenhamiin historiallisella summalla
- Jättidiili – Brighton kaappasi Tottenhamin tähtitopparin
- Virallista: Chelsea hankki uuden laitapuolustajan – hintalappu yli 50 miljoonaa euroa
- Chelsea hankkimassa laitapuolustajan – neuvottelut käynnissä
- Toimittaja: Mohamed Salah herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa – neuvottelut käynnissä
- BBC: Arsenal kiinnostunut Ranskan MM-tähdestä
- Nyt tuli paljastus – Jürgen Klopp valmis jättipestiin!
- Virallista: Frank Lampard jatkosopimukseen Coventryn kanssa
- Nyt tuli paljastus – Jürgen Klopp valmis jättipestiin!
- Athletic: Tottenham maksaa sata miljoonaa euroa keskikenttäpelaajasta
- Jättidiili – Brighton kaappasi Tottenhamin tähtitopparin
- BBC: Arsenal kiinnostunut Ranskan MM-tähdestä
- Telegraph: Aston Villa asetti jättimäisen hintalapun tähdelleen
- Virallista: Chelsea hankki uuden laitapuolustajan – hintalappu yli 50 miljoonaa euroa
- Toimittaja: Nottingham Forest hamuaa Liverpoolin tähtipelaajaa
- Virallista: Enzo Maresca on Man Cityn uusi päävalmentaja – Chelsea latasi suorat sanat ex-luotsistaan
- Toimittaja: Mohamed Salah herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa – neuvottelut käynnissä
- Chelsea hankkimassa laitapuolustajan – neuvottelut käynnissä