Paine valioliigapelaajia kohtaan kasvaa – Britannian terveysministeri jyrähti: ”Kun katsotaan, miten muut ihmiset ovat uhrautuneet…”
Britanniassa muhii melkoinen kiista valioliigapelaajien palkoista.
Koronaviruspandemia on aiheuttanut ja aiheuttaa valtavia vahinkojan myös Britanniassa. Toistaiseksi hyväpalkkaiset jalkapalloilijat ovat kuitenkin saaneet pitää tienestinsä Valioliigassa.
Asiaan ovat jo aiemmin ottaneet kantaa kulttuuri-, media- ja urheilukomitean puheenjohtaja Julian Knight sekä Lontoon pormestari Sadiq Khan.
Nyt jyrähti Britannian terveysministeri Matt Hancock.
– Kun otetaan huomioon, miten muut ihmiset ovat uhrautuneet, kuten kollegani NHS:ssä (Britannian julkinen terveydenhuoltojärjestelmä), jotka ovat tehneet äärimmäisen uhrauksen menemällä töihin, saamalla taudin ja kuolemalla siihen. Mielestäni Valioliigassa pelaavien jalkapalloilijoiden pitäisi olla ihan saman tien kantamassa korttaan kekoon palkanalennuksien muodossa, Hancock sanoi.
Toistaiseksi jotkut seurat – muun muassa Tottenham ja Newcastle – ovat pyrkineet hyötymään Britannian hallituksen tukitoimista lomauttamalla seuran muuta kuin pelaavaa henkilöstöä. Käytännössä nämä seurat saavat ulkoistettua palkkakulujaan Britannian veronmaksajille. Samalla pelaajat ovat kuitenkin saaneet pitää palkkansa.
Pelaajajärjestö PFA:n kanta on tähän mennessä ollut se, että jos seuralla ei ole taloudellisia ongelmia, myöskään pelaajien palkkoihin ei ole tarvetta kajota. Sen sijaan PFA kritisoi seuroja, jotka ovat lomauttaneet muuta henkilöstöään maksimoidakseen voittojaan.
[readmore from=koronavirus]
– Pelaajat, joihin olemme olleet yhteydessä, ymmärtävät, että ei-pelaava henkilöstö on elintärkeä seuroille. He [pelaajat] eivät halua, että ei-pelaava henkilöstö joutuu lomautetuksi epäreilulla tavalla, PFA:n tiedotteessa sanottiin.
– Hallituksen tukijärjestelmän hyödyntäminen ilman todellista taloudellista tarvetta on vahingollista laajemmin koko yhteisölle.
Jotkut pelaajat ovat tehneet lahjoituksia koronaviruspandemian aikana. Joidenkin lehtitietojen mukaan pelaajien keskuudessa etenee hanke laajempaan lahjoitukseen. Palkkoihin ei kuitenkaan toistaiseksi ole koskettu. Managereista Bournemouthin Eddie Howe otti oma-aloitteisen palkkaleikkauksen keskiviikkona, ja torstaina Brightonin Graham Potter seurasi perässä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yllätysnimi tähyää takaisin Englannin maajoukkueeseen
- Kriisissä oleva Leicester tekemässä kovan kaappauksen taustoihin
- Nouseeko Man Unitedin supervaihtomies jo avaukseen? – ”Carrick uskoo minuun”
- Cityn nuorukainen ratkaisi – Pep Guardiola tyrmäsi tilastot
- Gary Neville kertoi mielipiteensä Michael Carrickin United-pestistä: ”Tehnyt loistavaa työtä, mutta…”
- Jamie Carragher: Florian Wirtz noussut viimein odotetulle tasolle
- Harry Redknapp, 78, olisi halunnut palata Tottenhamin päävalmentajaksi
- Manchester Unitedin toppari loukkaantui – Carrick: ”Tämä on meille pettymys”
- Näin Gary Neville kuvailee Tottenhamin tilannetta: ”Olisi valtava shokki”
- Sesko iski jälleen vaihdosta – Manchester United haki niukan vierasvoiton Evertonista
- Paul Scholes kritisoi Arsenal-tähteä: ”Liian tunteellinen”
- Sesko iski jälleen vaihdosta – Manchester United haki niukan vierasvoiton Evertonista
- Manchester Unitedin toppari loukkaantui – Carrick: ”Tämä on meille pettymys”
- Valioliigan pienin stadion kasvaa – Bournemouth julkisti mittavan laajennussuunnitelman
- Gary Neville: Tämä oli Rúben Amorimin suurin virhe Manchester Unitedissa
- Englantiin siirtynyt hyökkääjä: Näin Serie A ja Valioliiga eroavat toisistaan
- Näin Gary Neville kuvailee Tottenhamin tilannetta: ”Olisi valtava shokki”
- Jamie Carragher: Florian Wirtz noussut viimein odotetulle tasolle
- Gary Neville kertoi mielipiteensä Michael Carrickin United-pestistä: ”Tehnyt loistavaa työtä, mutta…”
- Wayne Rooney: Tottenhamista on tullut Valioliigan alemman keskikastin seura