Manchester United -legendoja saapuu Suomeen – fanitapahtuma avoin yleisölle
Muistatko vielä Bryan Robsonin, Wes Brownin, Lee Martinin ja Ben Thornleyn? Manchester United -nelikko tulee maaliskuussa Suomeen juhlistamaan Jere Virtasen yksityistä Red Room Helsinki -kokoelmaa, johon kuuluu yli 30 000 United-aiheista esinettä.
Tarkkasilmäisimmät ja -korvaisimmat muistavat Red Roomin ja Virtasen Valiocast-podcastin jaksosta, jonka voit kuunnella TÄSTÄ. Tuohon aikaan (lokakuussa) tilassa oli läjäpäin tavaraa, mutta esineet eivät olleet vielä omilla paikoillaan.
Nyt ovat, minkä vuoksi Virtanen tuo nelikon Suomeen. Mukana on myös muun muassa Manchester United -museon kuraattori Jason Leach, joka vihkii Red Room Helsingin käyttöön.
– Seuralegendojen saapuminen Helsinkiin ja kokoelmaani katsomaan on luonnollisesti kiitollisinta, mitä fanille voi harrastuksen tiimoilta tapahtua, Virtanen sanoo tiedotteessa.
– United-pelaajien keskuudessa seurahistorian arvostetuimmaksi pelaajaksi nimetty Bryan Robson antoi itselleni aikoinaan kipinän ryhtyä seuraamaan juuri Manchester Unitedia ja nyt saan hänet katsomaan, mitä sai aikoinaan viisivuotiaassa pojassa aikaan
Red Roomin vihkiminen ei ole viikonlopun ainoa asia. Robson, Brown, Martin ja Thornley osallistuvat vierailunsa aikana myös yleisölle avoimeen Manchester United Legends Night in Helsinki -illallistapahtumaan, jonka juontaa Old Traffordin virallinen kuuluttaja Alan Keegan.
– Tähtivierailu tullaan dokumentoimaan esimerkiksi seuran omaan, miljardiyleisön tavoittavaan MUTV-kanavaan, joten tämä on hieno mahdollisuus esitellä Suomea ja kotimaista kannattajakulttuuriamme myös kansainväliselle urheiluyleisölle.
– Suomalaisfaneilla on mahdollista tavata jalkapallolegendat Helsingissä järjestettävässä illallistapahtumassa, johon osallistuu myös täkäläisiä
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Leicesterin raju luisu jatkuu – nyt tuli murskatappio Ykkösliigassa
- Tottenham ei tee maaleja – Roberto De Zerbi kommentoi
- Erling Haaland rikkoi huiman rajapyykin – kehui myös uusia hankintoja
- Hull City nappasi pisteitä jälleen – Aston Villa vieläkin maaleitta
- Laitapakkien lauantai – Crystal Palace löysi yllättävät ratkaisijat
- Yksi parhaista – Fulhamin teinilupaus porhalsi kaikessa hiljaisuudessa ohi kuuluisampien kilpailijoiden
- Manchester City voitti sarjanousijan täpärästi – loppukesän hankinnat tekivät debyyttinsä
- Hyvää vai huonoa onnea? Alex Scott alusti kaksi maalia mutta ei saanut yhtään maalisyöttöä
- Virallista: Supertähden serkku tulee vahvistamaan Coventry Cityä
- Liverpool-pomo lähtee seurasta
- Erling Haaland rikkoi huiman rajapyykin – kehui myös uusia hankintoja
- Hull City nappasi pisteitä jälleen – Aston Villa vieläkin maaleitta
- Liverpool-pomo lähtee seurasta
- Virallista: Supertähden serkku tulee vahvistamaan Coventry Cityä
- BBC: Ex-Valioliiga-jyrä Englannin maajoukkueen valmentajaksi
- Laitapakkien lauantai – Crystal Palace löysi yllättävät ratkaisijat
- Yksi parhaista – Fulhamin teinilupaus porhalsi kaikessa hiljaisuudessa ohi kuuluisampien kilpailijoiden
- Valioliigaluotsi vihjasi – Liverpoolille saattaa avautua uusi mahdollisuus tähtihankintaan
- Jamie Carragher: Tämän pelaajan pitäisi lähteä Liverpoolista – ”Kun olen katsonut kaksi ensimmäistä ottelua…”
- Everton on nyt karussa jamassa siirtofiaskon jälkeen: ”Olen pettynyt”