Man United -tähti Marcus Rashford otti kantaa George Floydin raakaan kohtaloon – myös Liverpoolin pelaajilta voimakas ele

Marcus Rashford on ottanut Englannin maajoukkuetoverinsa Jadon Sanchon tavoin kantaa yhdysvaltaisen George Floydin kohtaloon. Tummaihoisen Floydin kuolema valkoisen poliisin käsissä on johtanut rasismin vastaisiin kannanottoihin ympäri maailmaa.
46-vuotias Floyd kuoli viime viikon maanantaina Minneapolisissa, kun Derek Chauvin painoi polvensa hänen kaulansa päälle. Poliisivoimista erotettua Chauvinia syytetään kolmannen asteen murhasta ja taposta.
Floydin kuolema on johtanut rajuihin joukkomielenosoituksiin ympäri Yhdysvaltoja.
Borussia Dortmundia edustava Sancho paljasti eilisessä Bundesliigan ottelussa Paderbornia vastaan aluspaitansa viestin ”Oikeutta George Floydille” vietyään seuransa 2-0-johtoon. Dortmund-puolustaja Achraf Hakimi paljasti saman viestin oman maalinsa jälkeen.
Myös muut urheilumaailman tähdet, kuten koripallolegenda Michael Jordan ja F1-kuski Lewis Hamilton ovat kommentoineet tapausta.
Lisäksi lukuisat Liverpoolin pelaajat, mukaanlukien Virgil van Dijk ja James Milner polvistuivat Anfieldin keskiympyrässä viestimällä iskulausetta ”Yhtenäisyys on vahvuutemme”.
22-vuotias Rashford uskoo yhteiskunnan jakautuneen enemmän erilleen kuin koskaan aiemmin.
– Anteeksi ettette ole kuulleet minusta muutamaan päivään. Olen yrittänyt käsitellä maailman tapahtumia, Rashford kommentoi.
– Tällä hetkellä pyydään ihmisiä pitämään yhtä ja työskentelemään yhdessä. Olemme ajautumassa enemmän erilleen kuin koskaan aiemmin. Ihmisiä sattuu ja he vaativat vastauksia.
– Mustien elämällä on merkitystä. Mustien kulttuurilla on merkitystä. Mustien yhteisöllä on merkitystä.
Lähteet: Sky Sports ja New York Times
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- TV-ohjelmasta tuttu Wrexham nappasi entisen maajoukkuepuolustajan
- Aaron Ramsdale lainalle Newcastleen
- Norjan maajoukkuepelaaja siirtyy Valioliigaan
- Newcastle nappaamassa tähtihyökkääjän Bundesliigasta Man Unitedin nenän edestä
- Lähde: Liverpool ei aio tehdä uutta tarjousta Alexander Isakista
- Eddie Howe kommentoi Alexander Isakin tilannetta: ”Tarjous oli ehditty hylätä ennen kuin kuulin asiasta”
- Romano: Tottenham-tähden lähtö varmaa
- Chelsea-hyökkääjä matkalla sarjanousijan riveihin pysyvällä siirrolla
- Englannin jalkapalloliitto ei anna rangaistusta Lucas Paquetàlle
- Manchester United haluaa hankkia RB Leipzigin hyökkääjän – hintalappu selvillä
- Eddie Howe kommentoi Alexander Isakin tilannetta: ”Tarjous oli ehditty hylätä ennen kuin kuulin asiasta”
- Lähde: Liverpool ei aio tehdä uutta tarjousta Alexander Isakista
- Chelsea-hyökkääjä matkalla sarjanousijan riveihin pysyvällä siirrolla
- Englannin ennätys rikki Manchesterissa
- Newcastle hylkäsi Liverpoolin tarjouksen Alexander Isakista
- Romano: Tottenham-tähden lähtö varmaa
- Manchester United haluaa hankkia RB Leipzigin hyökkääjän – hintalappu selvillä
- João Palhinha palaamassa Valioliigaan
- Virallista: Chelsea lähettää vasta 18-vuotiaan maajoukkuekonkarin lainalle
- Englannin jalkapalloliitto ei anna rangaistusta Lucas Paquetàlle