Ole Gunnar Solskjær vaatii kärsivällisyyttä kritiikin keskellä – ”Jürgen Klopp rakensi joukkuettaan neljä vuotta”
Kuva: Getty Images
Oliko se Ole Gunnar Solskjærin viimeinen peli?
Tätä moni saattoi kysyä sunnuntaina itseltään tai ystävältään sen jälkeen, kun Manchester United oli hävinnyt Liverpoolille 0-2-lukemin Anfieldillä. Tappion kokeminen sarjajohtajan kotiluolassa ei ollut yllätys. Enemmänkin monen silmään pisti tapa, jolla United otti kuokkaan.
Manchesteriläisjoukkue ei saanut rakennettua kunnollisia tilanteita ja oli useasti hätää kärsimässä.
Paine Unitedin manageri Solskjærin ympärillä kasvaa. Tappio oli Man Unitedille toinen peräkkäinen, ja otteet ovat olleet läpi kauden ailahtelevia siitä huolimatta, että joukkue on pystynyt nipistämään pisteitä sarjan jättiläisiltä.
Norjalainen Solskjær, joka korvasi José Mourinhon Unitedin valmentajana joulukuussa 2018, vetosi vaikeuksien keskellä siihen, ettei aikaa joukkueen rakentamiseen ole ollut kovin paljon.
– Meillä on ollut yksi varsinainen siirtoikkuna, ja yritämme tehdä jotain nyt, Solskjær sanoi BBC:n mukaan.
Kesän siirtoikkunassa United tuhlasi yli 130 miljoonaa puntaa, kun Harry Maguire siirtyi ennätyssummalla Old Traffordille Leicesteristä ja lisäksi Aaron Wan-Bissaka saapui Crystal Palacesta ja laituri Daniel James Swanseasta.
Solskjær vaatii kärsivällisyyttä. Hän otti esimerkiksi Jürgen Kloppin aikaansaannokset Liverpoolissa. Saksalaisluotsi Klopp saapui seuraan lokakuussa 2015 ja on saanut Anfieldillä aikaan upeita asioita. Nyt Liverpool on lähellä palata mestaruuskantaan Englannissa.
– Jürgen Kloppilla meni neljä vuotta joukkueensa rakentamisessa, ja he pärjäävät nyt hyvin, Solskjær selitti.
– Nopeaa ratkaisua ei ole – tuoda 8 tai 10 pelaajaa siirtoikkunassa.
Solksjær on vahvistanut, että United hakee vahvistuksia kuluvassa siirtoikkunassa.
BBC Sportin mukaan Solskjærilla on yhä Unitedin johtoportaan luotto takanaan. 46-vuotiaan Solskjærin mukaan joukkueen rakennusprosessi on yhä kesken.
– Kun aloitat jotain, pysyt suunnitelmassa. En aio muuttua kuuden, yhdeksän tai 10 kuukauden päästä työn aloittamisesta ja alkaa uskoa eri lailla.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tottenham ei kutsukaan nuorta huipputoppariaan takaisin Englantiin – ainakaan vielä
- ESPN: Andy Robertsonin Tottenham-siirto ei ole vielä satavarma
- Liverpool menettää luottopelaajansa ilmaiseksi
- ESPN: Gabriel Jesus haluaa jäädä Valioliigaan
- Yllätyskäänne! Bernardo Silvan tulevaisuus selviämässä
- Tässä ovat Valioliigan parhaat pelipaikoillaan
- Siirtohuhu: Manchester Cityn huipputoppari haluaa pois
- Arsenal asetti hintalapun veteraanihyökkääjälle – moni seura kysellyt miehestä
- Enzo Fernández haluaa vaihtaa maisemaa – Chelsea asetti ison hintalapun
- AS: Manchester City haluaa Tottenhamin avainpelaajan – neuvottelut käynnissä
- Liverpool menettää luottopelaajansa ilmaiseksi
- Tässä ovat Valioliigan parhaat pelipaikoillaan
- Yllätyskäänne! Bernardo Silvan tulevaisuus selviämässä
- Siirtohuhu: Manchester Cityn huipputoppari haluaa pois
- Arsenal haluaa Englannin maajoukkuetähden – hinta lähes 100 miljoonaa
- Arsenal asetti hintalapun veteraanihyökkääjälle – moni seura kysellyt miehestä
- ESPN: Gabriel Jesus haluaa jäädä Valioliigaan
- ESPN: Andy Robertsonin Tottenham-siirto ei ole vielä satavarma
- Romano: Tässä on Andy Robertsonin uusi seura
- Enzo Fernández haluaa vaihtaa maisemaa – Chelsea asetti ison hintalapun