FA reagoi terveysriskeihin – rajoittaa englantilaisseurojen puskuharjoituksia
Kuva: Getty Images
Viime vuosina jalkapalloilun parissa on alettu keskustella yhä enemmän päähän kohdistuvista iskuista, jotka johtavat erilaisiin vammoihin. Monet niistä ilmenevät vasta peliuran päätyttyä. Päiden kolahtaessa yhteen tai esimerkiksi polven osuessa päähän on huoli aivotärähdyksestä luonnollisesti ilmeinen, mutta siitäkin on runsaasti tutkimustietoa, että myös pallon puskemisella voi olla terveydelle haitallisia vaikutuksia.
Nyt Englannin jalkapalloliitto FA on reagoinut näihin terveyshuoliin. Se julkaisi viime viikolla tiedotteen, jonka myötä halutaan rajoittaa seurojen puskuharjoituksia. Rajoituksilla halutaan kitkeä pelaajien aivoihin kohdistuvia vaurioita. FA:n asettamat rajoitukset koskevat kaikkia ammattilais- ja amatöörisarjatasoja Valioliigasta lähtien. Lisäksi samat rajoitukset koskevat myös kaikkea maajoukkuetoimintaa.
FA:n ohjeistuksen mukaan ammattilaisseuroja toivotaan rajoittamaan pelaajien viikottaisten puskujen määrä kymmeneen per treeniviikko. Lisäksi jokaiselle pelaajalle pitäisi laatia henkilökohtainen pelaajaprofiili puskemista varten. Pelaajaprofiili kertoisi, kuinka monta puskua kukin pelaaja pystyisi otteluiden aikana turvallisesti suorittamaan.
Amatööriseuroille suositellaan, että puskuharjoituksia tehtäisiin vain kerran viikossa. Myös niissä jokaisen pelaajan pitäisi puskea korkeintaan kymmenen kertaa. Ottelutapahtumiin suosituksia ei asetettu, sillä FA:n laatiman tekstin mukaan ”selkeä enemmistö puskuista tapahtuu harjoituksissa”.
Riskialtiimmiksi puskuiksi tekstissä kerrotaan pitkistä palloista syntyvät puskut, keskitykset ja kulmapotkut. Turvallisemmin puskuja voidaan FA:n mukaan harjoitella, kun pelaajille heitetään pallo potkaisemisen sijaan, ja kun pelaaja hyppää palloon eikä suorita syöksypuskua.
Vuonna 2020 FA kielsi puskuharjoitukset peruskouluikäisiltä lapsilta ja kehotti kaikkia juniorijoukkueita välttelemään puskemista harjoituksissaan. Uudessa ohjeistuksessa ei ole eroavaisuuksia miehille ja naisille, vaikka Transfermarktin mukaan siitä on näyttöä, että naispelaajat olisivat pitkäaikaisille aivosairauksille haavoittuvampia.
FA:n ohjeistus on laadittu yhteistyössä Valioliigan, muita ammattilaissarjoja hallinnoivan EFL:n ja pelaajayhdistys PFA:n kanssa.
– Ensisijainen pyrkimyksemme on tehdä pelistä mahdollisimman turvallinen kaikille pelaajille. Olemme tehneet yhteistyötä halki jalkapallokentän aloittaaksemme nämä tutkimusprojektit, jotka auttavat meitä ymmärtämään puskemisen vaikutuksia ja tarjoamaan ohjeistusta kaikille tasoille, Valioliigan toimitusjohtaja Richard Masters kommentoi.
English football will introduce heading guidance across every level of the professional and amateur game from the start of the 2021/22 season.
Read for more information
Read for more information
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Romano: Chelsean uusi päävalmentaja voi selvitä pian
- Liverpool voi kohdata vielä katastrofin – näillä tuloksilla Mestarien liiga karkaa
- ”Täysin hajalla” – Arne Slotin Liverpool saavutti kyseenalaisen tilastorajapyykin
- Vahvistus: Man United -peluri sivuun MM-kisoista
- Aston Villa tyrmäsi Liverpoolin ja varmisti paikkansa Mestarien liigaan
- Lehtitiedot: Michael Carrick allekirjoittaa jatkosopimuksen
- Aston Villan avainpelaaja asettui Unai Emeryn tueksi
- Brighton-tähdelle iso takaisku – sivuun MM-kisoista
- Fantasy Premier League: GW 37 – parhaat strategiat sijoitusten jahtaamiseen ja suojelemiseen
- Ehdokkaat Valioliiga-kauden parhaaksi pelaajaksi selvillä – yllätysnimi joukossa
- Aston Villa tyrmäsi Liverpoolin ja varmisti paikkansa Mestarien liigaan
- Aston Villan avainpelaaja asettui Unai Emeryn tueksi
- Lehtitiedot: Michael Carrick allekirjoittaa jatkosopimuksen
- Ehdokkaat Valioliiga-kauden parhaaksi pelaajaksi selvillä – yllätysnimi joukossa
- ”Täysin hajalla” – Arne Slotin Liverpool saavutti kyseenalaisen tilastorajapyykin
- Vahvistus: Man United -peluri sivuun MM-kisoista
- Brighton-tähdelle iso takaisku – sivuun MM-kisoista
- Times: Arsenal kiinnostunut hankkimaan Valioliiga-seuran superlupauksen
- Arne Slot puhui tulevaisuudestaan
- ESPN: André Onana haluaisi jäädä Manchester Unitediin – ei kuulu seuran suunnitelmiin