Times: Arsenalin kiinnostus Serie A:n maalitykkiä kohtaan kasvanut – nämä kolme hyökkääjää ovat seuran kiikarissa
Kuva: Getty Images
Arsenalin kiinnostus argentiinalaishyökkääjä Lautaro Martínezia kohtaan on kasvanut, kertoo The Times.
Arsenal on viiden vuoden tauon jälkeen sijoittumassa Valioliigassa neljän joukkoon ja lunastamassa paikan Mestarien liigaan. Tykkimiehet on tällä hetkellä neljännellä sijalla, kolme pistettä perässä kolmantena olevaa Chelseaa, ja kaksi pistettä edellä viidentenä olevaa Tottenhamia.
Timesin mukaan Arsenal aikoo tehdä kaksi hyökkääjähankintaa, jos joukkue etenee Mestarien liigaan. Arsenalin kiikarissa on ainakin kolme hyökkääjää, joista yksi on Internazionalea edustava Martínez, 24.
Argentiinan maajoukkuehyökkääjä on tehnyt Serie A:ssa viime vuosien aikana komeita maalimääriä. Toissakaudella syntyi 14 täysosumaa, viime kaudella 17. Kuluvalta kaudelta kasassa on jo 17 maalia, ja otteluita on pelaamatta vielä kolme kappaletta. Martínezin yhden kauden maaliennätys on siis enää yhden osuman päässä.
Martínezin lisäksi Arsenalin kiinnostuksen kohteita ovat Manchester Cityn Gabriel Jesus sekä Evertonin Dominic Calvert-Lewin.
Jesus, 25, on pelannut kuluvan kauden aikana 25 valioliigaottelua tehoin 8+8. Calvert-Lewin, 25, teki Valioliigassa viime kaudella 16 maalia. Tällä kaudella hän on kärsinyt loukkaantumisista ja pelannut ainoastaan 13 ottelussa tehden niissä yhteensä kolme maalia.
LUE MYÖS:
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Ballon d’Or 2026: Vuoden valmentajaehdokkaat selvillä – kaksi Valioliiga-luotsia mukana
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Paljastus Newcastlen kulisseista: Eddie Howen lähtöön valmistauduttiin 8-9 kuukautta
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- Huippupelaaja palaa lähes kahden vuoden tauon jälkeen Valioliigaan
- Liverpool tyhjenee
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä
- Yllätyssopimus: Jamie Vardy palaa Englantiin – tässä uusi seura
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- ”Kun Man City ottaa yhteyttä, sille ei sanota ei” – Cityn tähtihankinta avasi siirtoaan
- Brutaali tuomio Arsenal-tähdestä – Jamie Carragher: ”Hän ei enää koskaan ole avauksessa!”