Sky: Hyökkääjää etsivä Tottenham on kohdistanut katseensa Valioliiga-putoajaan
Kuva: Getty Images
Tottenham etsii parhaillaan uutta keskushyökkääjää. Italialaisen Napolin Arkadiusz Milik tuskin on seuran suunnitelmissa tänä kesänä, mutta lontoolaiset pitävät silmällä Valioliigasta pudonneen Watfordin kapteenia Troy Deeneyä, kertoo Sky Sports.
Spursin päävalmentaja José Mourinho kertoi perjantaina, että hän ja seurajohto haluavat joukkueeseen uuden hyökkääjän. Harry Kane on tällä hetkellä Tottenhamin ainoa puhdas kärkipelaaja.
Tottenham on yhdistetty huhuissa 26-vuotiaaseen Milikiin, jonka Napoli on valmis myymään, mutta italialaisseuran vaatimukset ovat tiettävästi Spursille liikaa. Napoli haluaa hänestä noin 36 miljoonaa euroa, vaikka Milikin sopimus seuran kanssa päättyy tämän kauden jälkeen. Tottenham voisi siis tammikuusta lähtien tarjota Milikille vapaasti sopimusta ensi kaudeksi. Hän ei vain välttämättä ole enää tuolloin saatavilla. Milik teki viime kaudella 35 ottelussa yhteensä 14 osumaa.
Spurs tarkkailee myös 32-vuotiasta Deeneyä, joka on myöntänyt pohtivansa tulevaisuuttaan Watfordin pudottua Valioliigasta. Myös sarjanousija West Bromwich Albion on hänen perässään. Deeney onnistui viime kaudella maalinteossa yhteensä kymmenen kertaa 27 otteluun.
Tottenham oli kiinnostunut myös itävaltalaisen Red Bull Salzburgin Patson Dakasta, mutta lontoolaisille ilmoitettiin, että hän jää nykyiseen seuraansa. Spursilla on kuitenkin tulevaisuutta ajatellen hyvä yhteys 21-vuotiaaseen Dakaan, sillä nuorta sambialaiskärkeä edustaa Tottenhamin entinen pelaaja Frédéric Kanouté.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- West Ham on nyt tukalassa paikassa – Tottenhamille aukesi mahdollisuus
- Nollaan pisteeseen jäänyt kriisiseura sai vihdoinkin helpottavan tiedon
- Suorat nousijat Valioliigaan ovat nyt selvillä – nämä joukkueet etenivät karsintaan
- Roy Hodgson, 78, palasi eläkkeeltä valmentamaan: ”Pystynkö todella tähän?”
- Mohamed Salah ei kadu päätöstään lähteä Liverpoolista: ”En halua sanoa liikaa”
- Tottenhamin Antonín Kinský painajaisdebyytistään: ”Se teki minusta vahvemman”
- Chelsea haluaa käyttää seurajoukkueiden MM-turnauksen voittajan tunnusta myös ensi kaudella
- Bournemouthissa tapahtuu: Andoni Iraolan lisäksi lähtee myös seurapomo
- Brighton pestasi vapaaottelijan auttamaan erikoistilanteissa
- Nyt se on selvää – Leeds karisti putoamispeikon käytännössä lopullisesti
- Nyt tuli kova lausunto: Arsenalin ja Manchester Cityn jättiottelussa tapahtui iso tuomarivirhe
- Nyt se on selvää – Leeds karisti putoamispeikon käytännössä lopullisesti
- Roberto De Zerbi vuodatti useiden minuuttien ajan Tottenhamia vaivanneesta ilmapiiristä: ”En halua sellaista lähelleni”
- Telegraph: Arsenalilla on ongelma – seura pyysi nyt ulkopuolista apua
- ESPN: Tämä on Manchester Unitedin suunnitelma valmentajamarkkinoilla
- Mohamed Salah ei kadu päätöstään lähteä Liverpoolista: ”En halua sanoa liikaa”
- Chelsea haluaa käyttää seurajoukkueiden MM-turnauksen voittajan tunnusta myös ensi kaudella
- Eddie Howe joutui tuskalliseen piinapenkkiin – Newcastle-luotsi on nyt tiukassa paikassa
- Mestarien liigan oikeudet vaihtavat omistajaa Suomessa – näin käy Valioliiga-jättien europelien
- Brighton pestasi vapaaottelijan auttamaan erikoistilanteissa