Goodison Parkilla sattui ja tapahtui: Everton tarttui oljenkorteensa alivoimalla – katso, kuinka fani kiinnitti itsensä tolppaan
Kuva: Getty Images
Vaikka manageri Frank Lampard otteluohjelmassa toisin yritti väittää, oli Evertonin torstai-illassa hurjat panokset. Newcastlen vierailu Goodison Parkilla osoittautui tapahtumientäyteiseksi. Toffees karisti lopulta kaikkein ankarinta putoamispeikkoa 1–0 -voitolla.
Kotijoukkueen kokoonpanon silmäänpistävin seikka oli maalivahti Jordan Pickfordin puuttuminen listasta kokonaan. Englannin A-maajoukkuetorjuja on saanut positiivisen koronatestituloksen.
Isännät lähtivät peliin tilanteessa, jossa vain maaliero piti joukkueen poissa putoamisalueelta. Hyvältä ei näyttänyt tänäänkään; Harakat veivät ensimmäisen jakson tilastollisesti täysin selkeällä erolla. Maaleja ei kuitenkaan nähty.
Toisen jakson alussa koettiin erikoinen episodi, kun katsomosta juoksi kentälle henkilö joka kinnitti itsensä kaulasta Everton-vahti Asmir Begovicin vartioiman maalin tolppaan. Kyse on Just Stop Oil -kampanjasta – jonka sivusto mitä ilmeisimmin kaatui pian tapauksen jälkeen. Huomion tavoittelussa siis onnistuttiin. Vastaavaa temppua yritettiin Arsenalin ja Liverpoolin ottelussa Emiratesilla keskiviikkona.
Vajaan kymmenen minuutin keskeytyksen jälkeen peliä päästiin jatkamaan.
Keskikenttäpelaaja Allan ei varsinaisesti auttanut joukkueensa asiaa 80. peliminuutin jälkeen. Erotuomari Craig Pawson näytti brasilialaiselle rikkeestä ensin keltaista lappua, mutta muutti sen suoraksi punaiseksi VAR-tarkastuksen jälkeen.
Lampardin oli pakko reagoida alivoimaan kentällä tavalla, jota Evertonin piirissä tuskin oltiin toivottu – Richarlison vaihtui Andre Gomesiin riskien minimoimiseksi.
90. minuutin täyttyessä neljäs erotuomari näytti ylimääräisen episodin vuoksi 14 minuutin lisäaikaa.
Ajassa 90+9 Alex Iwobi sai läpisyötön Dominic Calvert-Lewinilta, ja ampui Evertonin johtoon. Maalin arvoa merseysidelaisille on vaikea edes arvioida; juuri tällä hetkellä se on osuma, joka on pitämässä joukkueen Valioliigassa.
Katso alla olevalta videolta, kuinka fani kiinnitti itsensä maalitolppaan.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Arsenalille ja Englannin maajoukkueelle harmittava uutinen
- Nyt tuli uusi väite Chelsean päävalmentajahausta – Xabi Alonso ei ehkä olekaan ykkössuosikki
- Lehti: Alisson ja Liverpool tapaavat pian toisensa – maalivahti haluaa jättää seuran
- FM: Aston Villa etsii uutta ykkösmaalivahtia
- Rasmus Højlund jättää Manchester Unitedin pian pysyvästi
- Manchester Cityyn yhdistetty Enzo Maresca puhui tulevaisuudestaan
- Aijai! Tottenham hölmöili saksipotkulla päähän – taas kelailtiin videoita
- Valioliigan nousukarsintojen toinen finalisti on selvillä
- The Athletic: Chelsea haluaa Xabi Alonson – ja se voi nyt toteutua
- West Ham vaatii selitystä
- Valioliigan nousukarsintojen toinen finalisti on selvillä
- FM: Aston Villa etsii uutta ykkösmaalivahtia
- West Ham vaatii selitystä
- Aijai! Tottenham hölmöili saksipotkulla päähän – taas kelailtiin videoita
- Rasmus Højlund jättää Manchester Unitedin pian pysyvästi
- Lehti: Alisson ja Liverpool tapaavat pian toisensa – maalivahti haluaa jättää seuran
- The Athletic: Chelsea haluaa Xabi Alonson – ja se voi nyt toteutua
- Gary Neville Arsenalin pelastaneesta VAR-tuomiosta – ”Suurin hetki Valioliigan historiassa”
- Manchester Cityyn yhdistetty Enzo Maresca puhui tulevaisuudestaan
- Nyt se on varmaa: Tottenham tai West Ham putoaa Mestaruussarjaan