Newcastlen manageri on saanut tarpeekseen VAR:sta: ”Se pilaa viikosta toiseen tätä lajia”
Kuva: Getty Images
Newcastlen manageri Steve Bruce on saanut tarpeekseen videotuomarijärjestelmä VAR:sta.
Brucen joukkue taipui tiistaina 0-1-lukemin sarjajumbo Sheffield Unitedille, joka nappasi samalla kauden ensimmäisen voittonsa Valioliigassa. Ottelun ainoa osuma syntyi toisella jaksolla Billy Sharpin rangaistuspotkusta, joka olisi jäänyt viheltämättä ilman VAR:ia.
Sharp kamppaili rangaistusalueella pallosta Newcastlen Federico Fernándezin kanssa, kun pallo osui Fernándezin käteen. Erotuomari Andrew Madley ei itse huomannut käsivirhettä, mutta videotarkistuksen jälkeen hän antoi tilanteesta pilkun.
Brucen oli vaikea sulattaa tuomiota. Hänen mielestä Sharpin otteet Fernándezia vastaan olivat sääntöjen rajamailla.
– Tuomari sai sen oikein ensimmäisellä kerralla. Se osui käteen, mutta se ei ollut tahallinen osuma. Se olisi voitu katsoa myös rikkeeksi häntä (Fernándezia) kohtaan, sanoi Bruce BBC:n mukaan.
– VAR:n pitäisi olla selkeitä ja ilmeisiä päätöksiä varten. En ymmärrä, miten joku voi istua 300 mailin päässä ruudun ääressä ja kääntää tuomion.
– Kaikki tietävät, että kun erotuomari menee katsomaan tilanteen ruudulta, niin siitä tulee pilkku. Se on säälittävää ja menee ymmärrykseni yli.
Bruce oli vihainen myös siitä, että maalintekijä Sharpin rike Fabian Schäriä vastaan katsottiin vain keltaisen kortin arvoiseksi.
– Billy Sharp veti kauhutaklauksen, josta olisi pitänyt tulla suora punainen. He eivät tarkastaneet sitä [videolta].
– Koko VAR-tilanne on naurettava, enkä usko kenenkään nauttivan siitä.
– Minun on vaikea kestää sitä. Se pilaa viikosta toiseen tätä lajia.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sky: Mieli muuttui – Roberto De Zerbi valmis neuvottelemaan Tottenhamin kanssa
- Bernardo Silva kertoi miksi on suunnitellut jättävänsä Manchester Cityn
- Tottenhamin valmentajakandidaatti otti kantaa huhuihin: ”Mielipiteeni ei ole muuttunut”
- Lähde: Tottenham houkuttelee Roberto De Zerbiä rahalla Lontooseen
- Liverpool-legendat eivät näe West Ham -tähteä Mohamed Salah’n korvaajana: ”Pidän häntä huippupelaajana, mutta…”
- Virallista: Jermain Defoe sai ensimmäisen päävalmentajapestinsä
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi
- Romano: Tässä on Tottenhamin ykkösvaihtoehto uudeksi päävalmentajakseen
- Dirk Kuyt kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta Liverpoolissa
- Toimittaja: Manchesterin seurat kiinnostuneet Newcastle-tähdestä
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi
- Bukayo Saka, Declan Rice ja kuusi muuta jättävät Englannin maajoukkueleirin
- Romano: Tässä on Tottenhamin ykkösvaihtoehto uudeksi päävalmentajakseen
- Dirk Kuyt kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta Liverpoolissa
- Thomas Tuchelilta suora arvio Harry Maguiren paikasta MM-kisajoukkueessa
- Liverpool-legendat eivät näe West Ham -tähteä Mohamed Salah’n korvaajana: ”Pidän häntä huippupelaajana, mutta…”
- Virallista: Igor Tudor jättää Tottenhamin
- Kova väite: Espanjan maajoukkuehyökkääjää on tarjottu Manchester Unitedille
- Toimittaja: Manchesterin seurat kiinnostuneet Newcastle-tähdestä
- Everton tekemässä päätöksen David Moyesin tulevaisuudesta