Chelsea-hyökkääjä Diego Costa on espanjalaislehti AS:n mukaan jättänyt seuralleen siirtopyynnön. Mies on halukas palaamaan tämän kesän aikana Atlético Madridiin.

Costalla oli viime kesänä vaikea kausi Stamford Bridgellä, eikä hyökkääjä pystynyt tasaisesti viimeistelemään maaleja. Lopulta vaikean alkukauden jälkeen espanjalainen viimeisteli kuitenkin 28 Valioliiga-otteluun 12 maalia.

Nyt Costa, 27, on AS:n mukaan tehnyt selväksi seuralleen, että pelaaja haluaa liittyä Atlétiin vain kahden Chelseassa vietetyn vuoden jälkeen. Siirtoa voi avittaa hyökkääjä Michy Batshuayin saapuminen seuraan Marseillesta.

Vaikka espanjalainen ei väkisin yritä siirtyä pois seurasta, toivoo hyökkääjä, että hänen tulevaisuutensa ratkaistaan yksityiskeskusteluissa. Chelsea-manageri Antonio Conte ei ole kuitenkaan halukas luopumaan kokeneesta pelaajastaan, mutta nähtäväksi jää kuinka seura etenee asian suhteen.

Costa on ehtinyt pelaamaan Chelsea-paidassa 56 ottelua Valioliigassa, jonka lisäksi 15 ottelua Mestarien liigassa. Espanjan maajoukkueessa mies on esiintynyt 10 ottelussa.