Evertonin faniryhmä The Blue Union aikoo marssia prostestiksi jälleen. Ajankohta on ennen tulevaa Wolves ottelua ja tämä on jo toinen kerta tällä kaudella, kun faniryhmä prostestoi seuran johdon toimintaa vastaan.

Fanien mukaan seuran johto ei välitä seurasta ja heidän tulisi erota. Faniryhmän mukaan seura ei pidä kiinni avainpelaajistaan ja investoi tarvittavia summia pelaajamarkkinoilla, jotta menestyminen olisi taattua.

Seuran viestintäjohtaja Ian Ross tosin sanoo Guardian-lehden haastattelussa, että oudointa protestissa on sen ristiriitaisuus: ”The Blue Union tahtoo tasantarkkaan samaa kuin johtoryhmä”. Hän sanoo myös, että johto tahtoo tuoreita investointeja ja he priorisoivat seuran menestymisen edelleen ykköseksi.

Seuraa yritetään omistajien toimesta myydä ja siihen onkin linkitetty useita eri tahoja, mutta varsinaisia tarjouksia ei ilmeisesti ole yhtään tullut.