Fernandes: ”Putoaminen ei pelota meitä”
Queens Park Rangersin kausi on ollut yhtä suurta murhenäytelmää. QPR törsäsi ennen kauden alkua rahaa lukuisiin uusiin hankintoihin. Pelaajasiirrot rahoitti seuran uudehko omistaja Tony Fernandes. Seurajohdon toivomaa menestystä rahalla ei ole saanut.
30 ottelun jälkeen QPR makaa sarjataulukossa pahnan pohjimmaisena. Joukkue on onnistunut voittamaan vasta neljä ottelua. Yhteensä sillä on pisteitä 23. Tällä hetkellä putoamisviiva on seitsemän pisteen päässä.
Fernandesia ei hirvitä seuran talouslukujen punaiset lukemat. Ei, vaikka Mestaruussarjaan putoaminen vähentäisi tuloja entisestään.
”Jos putoaisimme, meidän pitäisi vain nousta takaisin ylös. Olen ollut mukana ilmailubisneksessä, jossa meidän on pitänyt selviytyä Sarsista, lintuinfluenssasta, maanjäristyksistä ja öljykriisistä. Joten putoaminen olisi vain yksi asia lisää”, Fernandes sanoi BBC:lle.
”Me olemme ihan samanlainen seura, kuin kaikki muutkin. Meidän piti rakentaa kokonaan uusi joukkue. Kukaan, joka lähti QPR:stä, ei pelaa enää Valioliigassa.”
Brittien yleisradioyhtiö kertoo, että Ärrien palkkamenot tuplaantuivat viime kaudesta lukemaan 56 miljoonaa puntaa. Seura teki tappiota viime tilikaudella 22,6 miljoonaa, ja velkataakka kasvoi 57 prosenttia 90:een miljoonaan.
Vaikka QPR ei täytä tällä hetkellä taloudellisen reilun pelin ehtoja, sillä ei ole hätää niin kauan, kuin Fernandesin lompakko pysyy auki. Jos malesialaisliikemies kyllästyy leluunsa, uhkaa lontoolaisseuraa pahimmassa tapauksessa konkurssi.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- ESPN: Manchester City on nyt lähellä isoa hankintaa
- The Athletic: Manchester United neuvottelee merkittävästä sopimuksesta
- Sarjanousija vahvistuu – maajoukkuehyökkääjä vaihtaa seuraa Valioliigassa
- BBC: Manchester City kahden jättikaappauksen perässä
- Valioliigaseura hankki MM-kisatähden isolla rahalla
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Chelsea: Takaisin isojen joukkoon
- Bild: Bayern Münchenillä hurjia suunnitelmia – tähtäimessä Valioliigan supertähti
- Fantasy Premier League: Katso parhaat puolustajat joukkueeseesi
- Romano: Tottenhamin rotaatiosta pudonnut maalivahti siirtymässä Italiaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Tottenham: Iso luuta lakaissut
- Man City menetti supertähtensä – tässä on Rodrin uusi seura
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Tottenham: Iso luuta lakaissut
- Sky: Aston Villa teki päivässä sen, mihin PSG oli käyttänyt kuukauden
- Bild: Bayern Münchenillä hurjia suunnitelmia – tähtäimessä Valioliigan supertähti
- Arsenal kylvetti Manchester Cityä
- Romano: Tottenhamin rotaatiosta pudonnut maalivahti siirtymässä Italiaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Chelsea: Takaisin isojen joukkoon
- Fantasy Premier League: Katso parhaat puolustajat joukkueeseesi
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Aston Villa: Mitä euromenestyksen jälkeen?
- Sky: Turkkilaisseuran varahyökkääjä lähellä siirtoa Valioliigaan