Sunderland oli viime kaudella vähällä pudota Valioliigasta. Kevään loppukiri pelasti silloin joukkueen ahdingosta. Miten käy tällä kaudella?

Viime kausi

Sunderlandin viime kausi alkoi todella tahmeasti. Ensimmäisen kymmenen kierroksen otteluista joukkue voitti vain yhden ja hävisi peräti kahdeksan. Viidennen kierroksen West Bromwich -tappion jälkeen Paolo Di Canio sai lähteä Black Catsien peräsimestä. Di Canion korvaajaksi nimitettiin lokakuun alussa Gustavo Poyet. Poyetin alku Sunderlandissa oli heikko. Syyskauden lopuista otteluista voitto irtosi ainoastaan Newcastlesta, Manchester Citystä ja Evertonista.

Vuodenvaihteen jälkeen Black Cats osoitti heräämisen merkkejä ja hävisi tammikuun aikana vain yhden ottelun. Helmikuussa alkoi syöksykierre, joka ajoi Sunderlandin kuilun partaalle. Kaksi kuukautta kestäneen kierteen aikana Sunderland hävisi kahdeksan ottelua, joista murskatappiot tulivat Arsenalia (1-4) ja Tottenhamia (1-5) vastaan. Huhtikuun puolivälissä moni oli tuominnut jo joukkueen putoamaan.

Huhtikuun 16. päivänä Sunderlandin kurssi kääntyi joukkueen venyttyä tasapeliin Etihadilla Cityn vieraana. Tasapelistä sai alkunsa Black Catsien sensaatiomainen loppukausi, jonka aikana Poyet’n ryhmä kaatoi muun muassa Chelsean ja Manchester Unitedin. Sunderlandin sarjapaikka varmistui lopulta toiseksi viimeisellä kierroksella voitolla West Bromwichista.

Cup-peleissä Sunderland pärjäsi Valioliigan otteluita paremmin. Liigacupissa Black Cats selvisi finaaliin, jonka joukkue hävisi 1-3-lukemin Manchester Citylle. FA Cupissa Sunderlandin matka päättyi 0-3-puolivälierätappioon Hullille.

Pelaajasiirrot – lähteneet

Ignacio Scocco (Newell’s Old Boys)

Viime tammikuussa Sunderlandiin brasilialaisesta Internacionalista saapunut Scocco ei sopeutunut lainkaan Valioliigaan. 29-vuotias argentiinalaishyökkääjä pelasi puolen vuoden aikana vain kuudessa ottelussa, eikä selvinnyt kertaakaan joukkueensa avaukseen. Tulevalla kaudella Scocco palaa kotimaahansa Newell’s Old Boysin paitaan, josta hänen ammattilaisuransa sai alkunsa.

David Vaughan (Nottingham Forest)

Vaughanin sopimus Sunderlandin kanssa päättyi. 31-vuotias keskikenttäpelaaja jäi viime kaudella vaihtomiehen rooliin, sillä walesilainen pelasi vain kolme Valioliiga-ottelua Black Catsien paidassa. Peliaika siis väheni huomattavasti kaudesta 2012-13, jolloin Vaughan pelasi 24 ottelua. Nottingham Forestissa Vaughan löytänee tiensä takaisin avaukseen.

Óscar Ustari (Newell’s Old Boys)

Ustari saapui Sunderlandiin tammikuussa tehtyään kuuden kuukauden sopimuksen seuran kanssa. Peliaikaa ei Stadium of Lightilla juurikaan irronnut, vaikka argentiinalaisvahti pääsikin kahdessa cup-ottelussa tolppien väliin. Valioliigassa Ustari ei pelannut otteluakaan.

Keiren Westwood (Sheffield Wednesday)

Westwoodin sopimus päättyi. 29-vuotias irlantilainen oli koko Sunderland-uransa ajan kakkosvahdin roolissa. Westwood pelasi kolmen vuoden aikana vain 19 Valioliiga-ottelua Sunderlandin paidassa.

Jack Colback (Newcastle)

Sunderlandin kasvattaman Colbackin lähtö sopimuksensa päätyttyä Newcastleen oli isku monen seuran kannattajan kasvoille. Harakoiden ja Black Catsien välille liittyy paljon vihanpitoa, joten keskikenttäpelaajalle on tiedossa kuumat paikat seuraavassa Tyne & Wear -derbyssä. Colback ehti pelata yhteensä 115 Valioliiga-ottelua Sunderlandin paidassa.

Craig Gardner (West Bromwich)

Gardner siirtyi sopimuksensa päätyttyä West Bromwichin paitaan. 27-vuotias laitapuolustaja jäi viime kaudella Sunderlandissa vaihtomiehen rooliin, ja pelasi vain seitsemän ottelua joukkueen avauksessa. West Bromwichissa Gardner kilpailee peliajasta Costa Rican MM-joukkueesta tutun Cristian Gamboan kanssa.

Phil Bardsley (Stoke City)

Bardsley jätti Sunderlandin sopimuksensa päätyttyä. 29-vuotias laitapuolustaja kuului viime kaudella Black Catsien runkopelaajiin ja pelasi 26 Valioliiga-ottelua seuran avauksessa. Stokessa Bardsleylle löytyy todennäköisesti rooli puolustuslinjan oikealta laidalta.

Carlos Cuéllar

Sopimuksensa päättänyt Cuéllar on tällä hetkellä ilman seuraa. Kahden vuoden ajan Sunderlandia edustaneen 32-vuotiaan espanjalaisen peliaika väheni viime kaudella radikaalisti, sillä keskuspuolustaja pelasi vain neljä Valioliiga-ottelua joukkueensa kokoonpanossa. Kaudella 2012-2013 peliaikaa kertyi 26 ottelun verran, eli huomattavasti enemmän.

Sunderlandin jätti myös puolen vuoden ajan seuraa edustanut Andrea Dossena.

Pelaajasiirrot – saapuneet

Jack Rodwell (Manchester City)

23-vuotias Rodwell on laadukas vahvistus Sunderlandin keskikentän pohjalle. Cityssä vähälle peliajalle jäänyt englantilainen tunnetaan vahvoista pääpelitaidoistaan sekä vapaapotkuistaan. Rodwell pystyy pelaamaan myös keskikentän oikealla laidalla. Sunderlandissa miehellä on mahdollista saada vaikeiden aikojen jälkeen uutta vauhtia uralleen joukkueensa avauksessa.

Patrick van Aanholt (Chelsea)

Van Aanholt oli usean vuoden Chelsean omistuksessa, mutta hollantilaisen esiintymiset Blues-paidassa jäivät kahteen otteluun. Viimeiset kolme vuotta laitapuolustaja vietti lainalla Vitessessä Hollannin pääsarjassa. Van Aanholt on vahva pitämään palloa, minkä lisäksi hän omaa hyvät syöttötaidot. Sunderlandissa hollantilainen noussee joukkueen ainoana vasemman puolen laitapuolustajana suoraan avaukseen.

Jordi Gómez (Wigan)

Gómez oli viime kaudella oivassa vedossa Mestaruussarjassa. 29-vuotias espanjalainen viimeisteli seitsemän maalia 33 pelaamassaan ottelussa. Gómezin suurimpana vahvuutena voidaan pitää keskikenttäpelaajan hyviä syöttötaitoja, mistä osoituksena viime kauden neljä maalisyöttöä. Sunderlandin ryhmityksestä Gómez löytänee paikkansa keskikentän keskeltä pelintekijänä.

Billy Jones (West Bromwich)

Jones kuului kolmen vuoden ajan West Bromwichin runkopuolustajiin. Hyvin palloa pitävä britti ehti pelata sopimuksensa aikana 66 ottelua Baggies-paidassa. Jones pystyy pelata sekä vasemman että oikean laitapuolustajan paikalla.

Costel Pantilimon (Manchester City)

Pantilimon jäi Cityssä Joe Hartin kirittäjäksi. 27-vuotias romanialaisvahti ei pelannut kahden ensimmäisen kautensa aikana yhtäkään Valioliiga-ottelua sinipaidoissa. Viime kaudella Pantilimon nousi hetkellisesti Cityn ykkösvahdiksi Hartin haparoitua useammassa pelissä. Samalla romanialainen keräsi tililleen seitsemän Valioliiga-ottelua. Sunderlandissa Pantilimon saa tilaisuuden nousta joukkueensa ykköstorjujaksi.

Joukkueen vahvuus

Sunderlandin suurin vahvuus löytyy laidoilta. Vasemman laidan Emanuele Giaccherini omaa hyvät pelinlukutaidot, mistä hyvät näytöt antaa neljä maalisyöttöä viime kaudelta. Lyhytsyöttöpelistä pitävä italialaispelaaja on myös vahva sisäänajoissa.

Oikean laidan Adam Johnson on Giaccherinia parempi viimeistelijä. 27-vuotias englantilaislaituri onnistui iskemään viime kaudella kahdeksan maalia, mikä on hänen tähän astisen uransa paras saavutus. Johnson on taitava pitämään palloa ja antamaan keskityksiä laidalta. Laituri myös suosii pitkiä palloja, mikä saattaa olla osasyynä hänen viime kauden heikohkoon syöttöprosenttiinsa (77,7).

Laidalle kolmantena vaihtoehtona löytyy myös erikoistilannespesialisti Sebastian Larsson. 29-vuotias ruotsalainen tunnetaan erityisesti tarkoista vapaapotkuistaan. Larsson omaa myös hyvän työmoraalin, minkä ansiosta hän pystyy pelaamaan laitapuolustajankin paikalla.

Joukkueen heikkous

Sunderlandin hyökkäyspeli kärsi viime kaudella tehottomuudesta. Joukkueen kärkipelaajista Steven Fletcher ja Jozy Altidore alisuorittivat ja saivat yhteensä vain neljä maalia. Yksi tehokas vaihtoehto kärkeen saattaisi olla 21-vuotias viime kevään sensaatiohyökkääjä Connor Wickham, joka onnistui loppukaudesta viidesti maalinteossa. Joka tapauksessa yksi laadukas lisäkärki saattaisi olla Sunderlandilta viisas hankinta loppukesän siirtomarkkinoilta.

Valmennus

Gustavo Poyetilla on toistaiseksi varsin lyhyt valmennusura takana. 46-vuotias uruguaylainen luotsasi ennen Sunderlandia neljän vuoden ajan Brighton Hove & Albionia. Kaudella 2010-2011 Poyet nosti Seagullsit Mestaruussarjaan. Keväällä 2013 entinen Chelsea-pelaaja sai potkut Brightonista joukkueen pudottua nousukarsinnoista Crystal Palacea vastaan.

Poyet saapui Sunderlandiin viime vuoden lokakuussa erotetun Paolo Di Canion seuraajaksi. Uruguaylaisluotsin alku uuden seuransa peräsimessä oli hankala, mutta loppukevään neljän ottelun voittoputki riitti Black Catsien sarjapaikan säilyttämiseen.

Pallonhallintapeli ei kuulunut viime kaudella Poyetin vahvuuksiin. Black Catsien pallonhallintaprosentti (46,2) oli neljänneksi huonoin koko Valioliigassa. Heikosta pallonhallinnasta kertoo myös se, että Sunderlandin käytti sarjan kolmanneksi vähiten aikaa vastustajan maalialueella.

Sunderlandin hyökkäyksistä peräti 38 prosenttia lähti käyntiin vasemmalta laidalta. Vain Everton käytti kyseistä laitaa Black Catseja enemmän. Hyökkäykset pelattiin siis pääosin Emanuele Giaccherinin kautta.

Poyet suosi viime kaudella kaukolaukauksia, sillä 52 prosenttia Sunderlandin vedoista ammuttiin rangaistusalueen ulkopuolelta. Ainoastaan Newcastle käytti kaukolaukauksia heitä enemmän. Tilasto kuvaa hyvin murtautumismallien puutetta hyökkäyspäässä.

Sunderlandin peli oli viime kaudella myös hyvin rikkonaista, sillä joukkue otti viime kaudella eniten varoituksia koko Valioliigassa. Black Cats keräsi kauden aikana itselleen 69 keltaista korttia ja seitsemän ulosajoa. Suuri varoitusmäärä kuvastaa holtittomuutta ja epävarmuutta Sunderlandin pelissä.

Tärkein pelaaja

Vito Mannone

Mannone oli viime kaudella enemmän kuin mies paikallaan Sunderlandin tolppien välissä. 12 nollapeliä torjunut 26-vuotias italialaisvahti valittiin viidesti ottelun parhaaksi pelaajaksi. Mannone nollasi edellisenä vuonna muun muassa molemmat Manchesterin seurat. Italialaisvahdin torjunnat tulevat olemaan jälleen tärkeässä roolissa, kun Sunderland taistelee sarjapaikastaan.

Arvio

Sunderlandin joukkue ei ole tulevalla kaudellakaan materiaaliltaan Valioliigan laadukkaimmasta päästä. Siirtomarkkinoilta vahvistuksia on haettu lähinnä keskikentälle ja puolustuspäähän. Black Catsien ryhmän runko on pysynyt joka tapauksessa pitkälti samana.

Sunderland sai viime kaudella taistella sarjapaikastaan viimeisille kierroksille saakka. Kevään voittoputken myötä Black Cats päätti kuitenkin lopulta kautensa helpottavaan 14 sijaan. Pitkiin tappioputkiin Gustavo Poyetin ryhmällä ei ole enää varaa, mikäli joukkue aikoo säilyttää sarjapaikkansa. Nykyisessä vireessään Sunderland välttää todennäköisesti silti putoamistaistelun ja voi parhaimmillaan yltää sijoille 13-15.

Kokoonpano

Maalivahdit

25 Vito Mannone
Costel Pantilimon

Puolustajat

5 Wes Brown
16 John O’Shea
21 Modibo Diakité
29 Valentin Roberge
Santiago Vergini
Patrick van Aanholt
Billy Jones
Liam Marrs

Keskikenttä

6 Cabral
7 Sebastian Larsson
8 Jack Rodwell
26 Liam Bridcutt
33 Lee Cattermole
Alfred N’Diaye
Jordi Gómez

Hyökkäys

9 Steven Fletcher
10 Connor Wickham
11 Adam Johnson
17 Jozy Altidore
19 David Moberg Karlsson
22 Duncan Watmore
23 Emanuele Giaccherini
35 Charalampos Mavrias
Danny Graham