Tottenham on raportoinut Uefalle Partizan Belgradin kannattajien juutalaisvastaisesta lipusta seuran Eurooppa-liigan ottelussa. Lippu imitoi BBC:n komediasarjan Only Fools And Horsesin logoa muuttamalla muutamalla sanamuunnoksella sen loukkaavaksi iskulauseeksi.

Spurs-manageri Mauricio Pochettino kuvaili lippua todella epäkunniottavaksi ja vastenmieliseksi. Tottenhamin virkamiehet ilmoittivat Uefalle Partizanin kannattajien tempauksesta jo ennen puoliaikaa ja seuran edustajat ottivat ottelun päätyttyä valokuvia todistusaineistoksi.

Partizan ja Tottenham pelasivat ottelussa maalittoman tasapelin.

– Seura tietää siitä. Itse en nähnyt tilannetta. Jos tämä on totta, kuulostaa se vastenmieliseltä, Pochettino kertoi BBC:lle.

Tottenhamilla on historiallinen yhdistys Lontoon juutalaisyhteisön kanssa. Kaksi vuotta sitten Danny Rose koki Serbiassa rasistista käytöstä Englannin alle 21-vuotiaiden ottelussa. Laitapuolustaja ajettiin tuolloin ulos kentältä reagoituaan voimakkaasti häneen kohdistuneisiin herjauksiin.

Rose ei matkustanut Tottenhamin mukana Belgradiin. Pochettinon mukaan Krusevacin tapahtumat eivät olleet syynä puolustajan poisjääntiin.

Toimittajan sana

Itäeurooppalaisessa jalkapallokulttuurissa esiintyy valitettavasti edelleen rasismia. Partizanin kannattajien lippu loukkasi sekä Lontoon juutalaisia että Tottenhamin pelaajia. Toivon mukaan Uefa lätkäisee tästä tuntuvan rangaistuksen belgradilaisseuralle.