Koska nauru tunnetusti pidentää ikää, kokosimme perjantain kunniaksi Englannin Valioliigan hauskimpia hetkiä vuosien varrelta. Erikoisia ja huvittavia sattumuksia löytyisi satamäärin, joten kaikki niistä eivät mahtuneet tähän listaukseen mukaan.

Sir Alex Ferguson säikkynä

Video: https://www.youtube.com/watch?v=JmP6PpWNwOE

Ainakin Manchester Unitedin entinen apulaisluotsi Mike Phelan tietää, miten itse Sir Alex Ferguson säikäytetään pahanpäiväisesti. Tarvitaan ainoastaan keltainen ilmapallo, joka räjäytetään kesken pelin vaihtopenkillä Stamford Bridgellä. Myös muun valmennusjohdon ilmeet ovat näkemisen arvoiset Phelanin hieman ajattelemattoman tempauksen jälkeen. Muun muassa René Meulensteen näyttää siltä, ettei sydänkohtaus ollut pamauksen seurauksena kaukana. Epäselväksi jäi, joutuiko Phelan tapauksen jälkeen Fergusonin pelättyyn hiustenkuivaajakäsittelyyn.

Protestikana kantoi Blackburnin värejä

Video: https://www.youtube.com/watch?v=FYWI3XXfExw

Kentälle ilmestyvät eläimet hauskuuttavat katsojia silloin tällöin myös Valioliigassa. Kameramiehet ovat saaneet oivaa materiaalia muun muassa kissoista, hiiristä ja oravista. Täysin oma lukunsa oli Blackburn-lippuun sonnustautunut kana, joka tepasteli arvokkaasti viheriöllä Wigan-ottelussa keväällä 2012. Kyseessä oli mitä ilmeisimmin kannattajien protesti seuran omistajaa Venky’s-yhtiötä vastaan. Tapauksen huomioarvo oli melkoinen, vaikka vieraiden maalivahti Ali Al-Habsi nappasikin kanan nopeasti kiinni, ja eläin poistui sen jälkeen areenalta järjestysmiehen hellässä syliotteessa. Surrealistisen episodin päätteeksi yksi kysymys nousi ylitse muiden. Miten ihmeessä kana oli onnistuttu salakuljettamaan Ewood Parkille?

Blackburn Rovers v Wigan Athletic - Premier League
Kuva: Getty Images.

Veitsenterävää raportointia kentän laidalla

Video: https://www.youtube.com/watch?v=gdu6MLcuHwc

Sky Sportsin legendaarisessa Soccer Saturday -ohjelmassa seurataan lauantain liigaottelujen etenemistä. Suorassa lähetyksessä kaikki ei kuitenkaan aina mene suunnitelmien mukaan. Näin kävi Portsmouthin ja Blackburnin kohtaamisessa vuonna 2010. Lähetyksen siirtyessä Fratton Parkille Chris Kamaran oli määrä kertoa katsojille Anthony Vanden Borren ulosajosta, mutta hän meni hämilleen, koska ei ollut huomannut koko tapausta. Vanden Borre oli saanut punaisen kortin käsivirheen seurauksena ja hölkkäsi kentältä pois, mutta tahattoman komiikan mestarina tunnettu Kamara luuli miehen tulleen vaihtoon. Koko studiomiehitys repesi nauramaan ja juontaja Jeff Stelling kuvasi Kamaran toimintaa ”veitsenteräväksi raportoinniksi”. Kamara sai jälkeenpäin täyslaidallisen ohjaajalta, mutta ajan myötä hän on oppinut nauramaan tapahtuneelle.

Tuomariakin voi taklata

Video: https://www.youtube.com/watch?v=4urL1JvGUB8

Erotuomari Lee Probert sai muutama vuosi sitten tuta, miltä kunnon liukutaklaus tuntuu. Hän joutui keskikentällä Wiganin Ben Watsonin taklauksen uhriksi, kun tämä yritti ehtiä palloon ennen Fulhamin Steve Sidwelliä. Katsojilla oli hauskaa, samoin Probertilla. Saatuaan hoitotoimenpiteitä hän heilutteli humoristisesti punaista korttia. Probertin hyvä huumorintaju tuli uudestaan esiin vuonna 2013, kun Cardiffin Craig Bellamy kaatoi vettä (video) hänen päälleen pelin ollessa poikki. Tiukkapipoisempi tuomari olisi varmasti kaivanut kortin esiin, mutta Probert antoi armon käydän oikeudesta.

Rantapallomaali klassikko jo syntyessään

Video: https://www.youtube.com/watch?v=tCbOaUhRGAk

Sunderlandin Darren Bent laukoi vuonna 2009 1–0-voittomaalin, joka on huvittanut luultavasti kaikkia maailman jalkapalloihmisiä paitsi Liverpool-faneja. Kovan onnen Liverpool-fani heitti päätykatsomosta kentän puolelle seuran logolla varustetun rantapallon, josta Bentin pyssyttämä pelipallo otti pienen kimmokkeen ja yllätti maalivahti Pepe Reinan. Juostessaan tuulettamaan maalintekijä vilkaisi vielä erotuomari Mike Jonesiin päin varmistaakseen, että hyväksytäänkö osuma todella. Jones ei nähnyt syytä hylkäämiseen, joten pallo vietiin keskelle. Tämä maali (http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/The_Liverpool_Beach_Ball) oli klassikko jo syntyessään ja siitä puhutaan vielä pitkään.

Sunderland v Liverpool - Premier League
Kuva: Getty Images.

Näin Redknappin saa hermostumaan

Video: https://www.youtube.com/watch?v=xJBsI7RAuvk

Tottenhamin hävittyä Wiganille vuonna 2010 Harry Redknappin haastattelu ei ollut ehtinyt edes kunnolla alkaa kun se oli jo ohi. Skyn toimittaja Rob Palmer erehtyi kutsumaan Tottenham-luotsia ”wheeler dealeriksi”, minkä seurauksena Redknapp repi mikrofoninsa pois ja poistui paikalta.

– Haista v***u. En ole mikään v***n diileri. Älä sano noin. Olen v***u jalkapallomanageri, Redknapp jyrähti.

Palmer yritti vakuuttaa, ettei hän sanonut sitä pahalla, mutta tuo vetoomus kaikui kuuroille korville. Skyn onni oli se, ettei pätkä livahtanut suoraan lähetykseen.

Toinen hauska esimerkki Redknappin temperamentista tulee harjoituskentältä, kun mies sai osuman pallosta kesken TV-haastattelun (video).

– Ei ihme, että hän pelaa reserveissä, Redknapp manasi kirosanojen säestyksellä.

Stoke City v Queens Park Rangers - Premier League
Kuva: Getty Images.

Tuomari tyrmäsi Savagen

Video: https://www.youtube.com/watch?v=1SLZh_UWzpE

Nykyisin tv-kommentaattorina toimiva Robbie Savage tunnettiin pelaajana, joka ei jättänyt ketään kylmäksi. Jos kentällä tapahtui jotain kiistanalaista, Savage oli takuuvarmasti jollakin tavoin tilanteessa mukana. Eräs tabloidilehti nimesi hänet jopa Valioliigan ”likaisimmaksi” pelaajaksi. Vuonna 2003 Newcastlen ja Birminghamin välisessä ottelussa Savage maistoi vaihteeksi omaa lääkettään ja sai iskun täysin odottamattomalta taholta. Erotuomari Matt Messias nosti nimittäin kätensä vapaapotkun merkiksi ja epähuomiossa osui takaa juosseen Savagen kasvoihin. Tämä pystyi lopulta jatkamaan peliä, jonka Birmingham voitti 1–0.

Bullardin oivaltava tuuletus

Video: https://www.youtube.com/watch?v=as6v0lXZtN0

Hull-manageri Phil Brown piti vuoden 2008 Manchester City -ottelussa pelaajilleen ikimuistoisen taukopuhuttelun kentällä. Neljästä päästetystä maalista raivostunut Brown keräsi joukkueen kokoon ja osoitteli pelaajia yksitellen sormellaan kaiken kansan edessä. Vieläkin hauskempi tapaus tapahtui vuotta myöhemmin vastaavassa pelissä Jimmy Bullardin lauottua rangaistuspotkumaalin. Joukkuetoverit kerääntyivät Bullardin ympärille, ja tämä imitoi tuuletuksessaan Brownin taukopuhuttelua sormea heristäen. Tuuletuksesta oli sovittu edellisenä iltana pelaajien kesken.

– Se oli fantastinen tuuletus. Ajoitus tekee loistavan komedian, Brown hehkutti.

Kun huomaat istuvasi väärällä vaihtopenkillä

Video: https://www.youtube.com/watch?v=1F74CwBJdCE

Kun putoaminen uhkaa, on käytettävä kaikki keinot kurssin kääntämiseksi. Vuonna 1999 Nottingham päätti vaihtaa manageria ja kutsui hätiin vanhan koulukunnan edustajan, elämää suuremman persoonan Ron Atkinsonin. Alku ei ollut aivan paras mahdollinen, kun Atkinson ensimmäisessä kotipelissä suuntasi vierasjoukkue Arsenalin vaihtopenkille. Nottingham-fanit huomasivat heti virheen ja yrittivät äänekkäästi saada Atkinsonin huomion, mutta tämä istui alas ja teki olonsa mukavaksi. Mies ymmärsi nolon erehdyksensä vasta sitten, kun huomasi Dennis Bergkampin istuvan vieressä. Kentälläkään ei sujunut sen paremmin, ja Nottinghamin tie vei lopulta sarjaporrasta alemmas. Myöhemmin hyökkääjä Pierre van Hooijdonk summasi kevään annin osuvasti: hänestä tuntui ajoittain, että managerina olisi häärinyt Rowan Atkinson eikä Ron Atkinson.

Ron Atkinson
Kuva: Getty Images.

Norwich-pomon erikoinen tempaus

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Z_8JLkwzpd0

Norwich-pomo Delia Smith aiheutti melkoisen kohun vuonna 2005, kun hän ilmestyi spontaanisti kentälle Manchester City -ottelun tauolla ja tarttui mikrofoniin motivoidakseen katsojat oman joukkueensa taakse.

– Tämä on viesti kenties maailman parhaille kannattajille. Tarvitsemme 12. pelaajan. Missä olette? Missä olette?

Putoamista vastaan ankarasti taistellut Norwich hävisi ottelun lopulta 2–3-lukemin. Moni päätteli Smithin olleen juovuksissa, mutta tämä kielsi väitteet. Sen sijaan Smith myönsi, ettei sanavalinta välttämättä ollut paras mahdollinen.

Norwich City v Chelsea
Kuva: Getty Images.

Eeppinen rangaistuspotkumoka

Video: https://www.youtube.com/watch?v=0l_QmTEoPdk

Ranskalaistaituri Robert Pirèsin viimeiseksi Arsenal-kaudeksi jäi 2005–06, josta muistetaan erityisesti yksi eeppinen hetki. Pirés oli jo laukonut Manchester Cityn verkkoon yhden rangaistuspotkumaalin ja pääsi myöhemmin yrittämään pilkulta toistakin maalia. Thierry Henry ehdotti maanmiehelleen yllättäen erikoista ratkaisua, jonka Johan Cruijff ja Jesper Olsen olivat toteuttaneet vaivattomasti 1980-luvulla Ajaxin paidassa. Siinä rangaistuspotkun ”laukoja” syöttääkin pallon viereen ja kaksikko pääsee käytännössä kahdestaan maalivahtia vastaan. Pirèsin toteutus epäonnistui kuitenkin täysin, ja peliä jatkettiin Cityn vapaapotkulla. Arsenal-leirissä tapahtuneeseen suhtauduttiin päätösvihellyksen jälkeen huumorilla, sillä moka ei maksanut joukkueelle pisteitä.

Näkymätön kortti ylös ja takaisin taskuun

Video: https://www.youtube.com/watch?v=GaNLnBbt9NY

Etenkin ruohonjuuritason oikeudenjakajille usein naureskellaan, että jäivätkö kortit kotiin, jos keltainen ei tunnu nousevan vakavammankaan rikkeen jälkeen. Entinen valioliigatuomari Peter Walton tietää tarkkaan, mistä on kysymys. Hän nimittäin unohti korttinsa pukuhuoneeseen Evertonin ja Birminghamin välisessä ottelussa vuonna 2011. Kun kortteja ei löytynytkään taskusta, Walton joutui nostamaan kuvitteellisen varoituksen vieraiden Jordon Mutchille 40. minuutilla. Hän hoiti tilanteen tyylikkäästi loppuun saakka panemalla sen jälkeen näkymättömän kortin takaisin taskuunsa. Jälkikäteen ajatellen mielenkiintoisin kysymys lienee se, olisiko hän varoittanut Mutchia ollenkaan, jos olisi siinä vaiheessa tiennyt korttien puuttumisesta. Toiselle puoliajalle Walton joka tapauksessa muisti ottaa kortit mukaan ja varoitti kolmea muutakin pelaajaa.

Maailman tökeröin sukellus

Video: https://www.youtube.com/watch?v=wyoRoLdWCWU

Huippu-urheilijat ovat usein valmiita tekemään mitä tahansa voiton eteen, mikä aiheuttaa silloin tällöin ikäviä lieveilmiöitä. Jalkapallokenttien vitsauksia ovat rangaistuspotkuja ja vapaapotkuja kalastelevien pelaajien sukellukset. Poikkeuksellisen tökeröön filmaukseen sortui Blackburnin Morten Gamst Pedersen vuoden 2009 vierasottelussa Arsenalia vastaan. Rangaistusalueelle murtautunut Pedersen sai isäntien Bacary Sagnan peräänsä ja heittäytyi kentän pintaan, vaikka kontakti ei näyttänyt missään vaiheessa olleen lähelläkään. Pilli ei tietenkään soinut, ja erityisen huvittavaksi tilanteen teki se, että norjalainen jäi levittelemään käsiään kuin olisi kokenut pahemman luokan oikeusmurhan. Puolustukseksi löytyi myöhemmin yksi kamerakulma, jonka mukaan Sagna hipaisi Pedersenin pohjetta – tosin hyvän aikaa ennen kaatumista.

– Olimme 0–2-tappioasemassa, ja he tekivät maalin vastahyökkäyksestä. Tunsin jotakin ja kaaduin, selitti Pedersen.

Blackburn Rovers v Everton - Premier League
Kuva: Getty Images.

Taylor ”tarkka-ampujan” uhrina

Video: https://www.youtube.com/watch?v=vl3HnU0HOhk

Newcastlen Steven Taylor on jalkapalloilijana tottunut esiintymään yleisön edessä, mutta hänen elkeensä riittäisivät mahdollisesti pitkälle myös amatööriteatterin parissa. Yksi parhaista esimerkeistä on vuodelta 2005, jolloin Taylor sai suoran punaisen kortin estettyään Aston Villan maalin kädellään. Hän yritti ilmeisesti vakuuttaa erotuomarin siitä, että pallo olisi osunut vatsaan eikä käteen. Tuloksena oli dramaattinen ja suorastaan koominen lyyhistyminen kentän pintaan. Katsomosta ja televisiosta nähtynä vaikutti siltä, että Taylor olisi saanut tarkka-ampujan luodista.

Mourinho vastaan Allardyce

Video: https://www.youtube.com/watch?v=uOgToHw7ABI

Joskus muutaman minuutin pressi tarjoaa enemmän kuin 90 minuuttia jalkapalloa. Näin kävi esimerkiksi vuonna 2014, kun Chelsean manageri José Mourinho kritisoi West Hamin pelityyliä maalittomaksi jääneen ottelun jälkeen. Mourinhon mielestä Sam Allardycen suojattien tavoitteena ei ollut pelata jalkapalloa vaan pelaaminen oli kuin 1800-luvulta. Katkera vuodatus jatkui jonkin aikaa, eikä sanoja säästelty. Allardyce pääsi ääneen hetkeä myöhemmin ja nautti joka sekunnista lehdistön edessä.

– Hän ei kestä sitä, eikö niin? Hän ei kestä sitä, koska taktiikkamme onnistui heidän taktiikkaansa paremmin ja olimme heitä ovelampia. Hän voi sanoa minulle mitä tahansa, eikä minua kiinnosta p**kaakaan, Allardyce myhäili.

West Ham United v Chelsea - Premier League
Kuva: Getty Images.

Dunnin kikkailu

Video: https://www.youtube.com/watch?v=x4fsLeCjB4s

Todelliset huippupelaajat saavat pelaamisen näyttämään helpolta. Moni pystyy tekemään toinen toistaan näyttävämpiä kikkoja ja temppuja pallon kanssa, mutta otteluissa niitä nähdään harvemmin. Kun vaikea tekninen suoritus onnistuu, pääsee helposti otsikoihin. Vieläkin helpommin huomiota saa epäonnistuneella kikalla – etenkin tilanteessa, jossa perusvarma suoritus olisi riittänyt aivan mainiosti. Birminghamin David Dunn päätti taannoin Aston Villaa vastaan lähteä yrittämään rabona-syöttöä, jonka toteutus jäi hieman puolitiehen. Dunn potkaisi pallon päin tukijalkaansa, menetti tasapainonsa ja jäi hölmistyneenä kentän pintaan. Sen jälkeen ei ole ollut vaikea arvata, mistä yksittäisestä tilanteesta suuri yleisö hänet muistaa vielä vuosienkin kuluttua.

Taktinen nero Avram Grant

Video: https://www.youtube.com/watch?v=4MOGzkn9WxI

Kärkivalmentajat muistuttavat usein, että kesken pelin annettavien ohjeiden tulisi olla tiiviissä ja yksinkertaisessa muodossa. Muutoin viesti ei välttämättä mene ollenkaan perille. Israelilainen Avram Grant työskenteli Chelsean managerina vuosina 2007-08 ja oli jopa johdattaa sinipaidat Mestarien liigan voittoon. Taktista osaamista Grantilla siis eittämättä riittää, mutta aina hänen aivoituksensa eivät välttämättä avaudu kaikille. Hupaisassa esimerkkivideossamme mies antaa pelaajilleen kiivaasti ohjeita kentän laidalla ja kädet käyvät vinhasti joka suuntaan. Jos joku ymmärtää, mitä hän haluaa tällä viestittää, ilmoittautukoon meille.

West Ham United v Nottingham Forest - FA Cup 4th Round
Kuva: Getty Images.

Rosenthal teki mahdottomasta mahdollisen

Video: https://www.youtube.com/watch?v=kiVq5-u7MH0

Nuorempi jalkapalloväki muistaa varmasti hyvin, kuinka Fernando Torres hukkasi käsittämättömällä tavalla avopaikkansa vuonna 2011 Old Traffordilla. Kenties vieläkin surkeampi suoritus löytyy syksyltä 1992, jolloin Liverpoolin Ronny Rosenthal kiersi Aston Villan maalivahdin Nigel Spinkin ja oli valmis sijoittamaan pallon tyhjään verkkoon. Israelilainen oli tehnyt siihen mennessä kaiken oikein, ja edessä oli enää suoritus, joka ammattilaiselta pitäisi onnistua tuhat kertaa tuhannesta. Yksi joukkuekaveri nosti keskikentällä jo kätensä ilmaan maalin merkiksi, mutta Rosenthalin laukaus osuikin ylärimaan. Villa-kannattajien kansoittama Holte End oli muutaman sekunnin ajan ymmällään, kunnes tunnelma vaihtui epätodelliseen riemuun. Vääjäämätön takaiskumaali oli vaihtunut vastustajan todelliseen nöyryytykseen. Villa voitti lopulta 4–2.

Wenger ja ikuinen vetoketjuongelma

Video: https://www.youtube.com/watch?v=xeM28xfDw9I

Vuodesta 1996 lähtien Arsenalia luotsanneella Arsène Wengerillä on vuosien varrella ollut monta arkkivihollista, joista haastavin vastustaja näyttää olevan oman takin vetoketju. Sen kiinni saaminen tuottaa Wengerille usein ylitsepääsemättömiä vaikeuksia. Tykkimiesten vaatettajana toimii nykyään Puma, mutta sekään ei vaikuta löytäneen pitkäaikaiseen ongelmaan ratkaisua. Viimeisin yhteenotto osapuolten välillä käytiin tämän vuoden alussa Arsenalin ja Hullin välisessä cup-kamppailussa. Se oli jonkinasteinen imagotappio Pumalle, joka aiemmin väitti tutkineensa Wengerin kädenliikkeitä luodessaan takkiin uutta ja taatusti toimivaa vetoketjua.

Manchester United v Arsenal - Premier League
Kuva: Getty Images.

Allardyce saa märän pusun kesken TV-haastattelun

Video: https://www.youtube.com/watch?v=szCjn8ABDCY

Yllättävät tilanteet ovat elämän suola, ja joskus tulee vastaan tilanteita, joita ei välttämättä olisi osannut villeimmissä kuvitelmissakaan ennustaa. West Ham -manageri Sam Allardyce antoi viime syksyn Manchester City -voiton jälkeen tv-haastattelua stadionin uumenissa, kun tapahtui kummia. Intohimoinen Hammers-kannattaja Russell Brand ryntäsi ennalta arvaamatta haastattelukulmaukseen ja antoi Allardycelle märän pusun poskelle.

– Antakaa miehelle kunnia, jonka hän ansaitsee. Sam Allardyce, koomikko kehui ja poistui nopeasti takavasemmalle.

Samu Lehtonen