Adam Johnson on saanut Sunderlandilta luvan harjoitella seuran kanssa. Black Cats hyllytti aiemmin laiturinsa, kun englantilainen pidätettiin epäiltynä alaikäisen tytön seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

Johnsonin vapautusta takuita vastaan siirrettiin tällä viikolla huhtikuun 23. päivälle, jotta Sunderland voisi katsoa tapauksen uudelleen. Laiturille on nyt annettu lupa harjoitella riippuen poliisitutkinnan tuloksista.

– Seura on keskustellut nykytilanteesta sekä ammattijalkapalloilijoiden liiton että Adamin edustajien kanssa. Nämä keskustelut käytyämme uskomme, että Johnson on valmis jatkamaan töitään seuran palveluksessa lakiasioiden edistyesssä, Sunderland kertoi verkkosivuillaan julkaisemassa tiedotteessa.

Johnson on pelannut kuluvalla kaudella 21 sarjaottelua Sunderlandin avauksessa. Näissä peleissä laituri on tehnyt neljä maalia.