Monacon hyökkäyslupaus Man Unitediin huimalla siirtosummalla

Louis van Gaal on löytänyt Manchester Unitediin uuden hyökkääjän. 19-vuotias Anthony Martial siirtyy Old Traffordille AS Monacosta huimalla 50 miljoonan euron siirtosummalla. Summa on korkein teini-ikäisestä pelaajasta koskaan maksettu. Kaiken lisäksi summa voi vielä nousta, mikäli Martial täyttää tulevina vuosina tietyt sopimukseen kirjatut ehdot.
4+1-vuotisen sopimuksen allekirjoittanut Martial pelasi viime kaudella 35 sarjaottelua Monacon paidassa. Näistä 19 tuli avauskokoopanossa. Maaleja ranskalaishyökkääjä teki yhdeksän.
Toimittajan sana
Martial on nuoresta isästään huolimatta saanut hyvin jo vastuuta Ranskan pääsarjassa. Takana on kuitenkin vasta yksi kokonainen kausi huipputasolla.
Ranskalaisen muhkean siirtosumman kohdalla kysymyksiä on herättänyt tuntemattomuus. Miksi United maksaa kymmeniä miljoonia nimettömästä lupauksesta, vaikka pelit ovat osoittaneet, että maalintekijää kaivataan välittömästi.
Siirtoikkunan viimeisinä päivinä myös paineet saada vahvistus joukkueeseen ovat korkealla. Van Gaal tarvitsi hyökkääjän joukkueeseen, ja ratkaisu piti tehdä nopeasti.
Nuorien pelaajien värväämisessä piilee riskinsä. Martial voi osoittautua joko Rooneyn kaltaiseksi timantiksi tai vajota unohduksiin Bebén ja muiden floppiostoksien joukkoon. Kaikki skenaariot ovat vielä tässä vaiheessa mahdollisia, joten katsotaan vähän aikaa eteenpäin, miten ranskalaishyökkääjän Valioliiga-ura lähtee käyntiin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Telegraph: Jack Grealish herättänyt Napolin kiinnostuksen
- Brighton hankki Italian maajoukkuetopparin
- Leeds hankkimassa Slovenian maajoukkuetopparin
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”