Brendan Rodgers olisi halunnut Sánchezin, sai Balotellin
Kuva: Getty Images
Liverpoolin ex-manageri Brendan Rodgers sanoo, ettei hänellä ollut seurassa viimeistä sanaa pelaajasiirtojen suhteen. Hän kertoo, että Mario Balotellin kiinnitys Anfieldille ei ollut hänen päätöksensä, vaan seuran omistajien.
Balotelli siirtyi yli 20 miljoonan euron hinnalla Liverpooliin kesällä 2014, muttei onnistunut tekemään vaikutusta joukkueessa. Hänet lainattiin sittemmin AC Milaniin.
– Manageri on aina keulakuvana siirtojen suhteen, mutta päätöksen tekee kokonainen siirtotiimi. Tässä tapauksessa minulla ei todellakaan ollut viimeistä sanaa. Olisimme tarvinneet pelaajan joka prässää tiukasti ylhäältä. Emme olleet vain maalintekijän perässä, esimerkiksi Luis Suárez teki aikanaan meillä paljon enemmän kuin vain täysosumia.
– Milania vastaan pelatun ystävyysottelun jälkeen minulta kysyttiin mielipidettä Balotellista, mutta olin sitä mieltä että hän ei ole etsimäni pelaaja. Kesän lopussa kuitenkaan emme olleet löytäneet sopivaa vaihtoehtoa, mutta omistajaporras päätti että voimme yrittää tehdä sellaisen Balotellista. Hän on todella loistava lahjakkuus, minkä huomaa harjoituskentällä joka päivä. Omistajat olivat sitä mieltä, että hän on 65 miljoonan euron arvoinen, mutta voimme saada hänet kahdellakymmenellä miljoonalla. Minulla ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin yrittää.
Rodgers kertoo halunneensa Liverpooliin tuolloin Barcelonassa pelanneen, sittemmin Arsenaliin siirtyneen Alexis Sánchezin, joka olisi hänen mielestään ollut täydellinen paikkaaja Barcelonaan siirtyneelle Suárezille. Myös Tottenhamia nykyisin edustava Dele Alli oli hänen mukaansa tarkkailussa ja toivelistalla.
– Puhuin Allin kanssa, ja MK Donsin valmentaja Karl Robinson oli myös sitä mieltä, että lahjakkuus olisi omiaan Liverpooliin. Tarkkailimme häntä, ja hän halusi siirtyä meille. Ikävä kyllä tässä ei onnistuttu, Rodgers kertoo.
Lähde: The Guardian
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Manchester Cityn Kalvin Phillips on ollut pitkään hiljaa – nyt edessä lainasiirto
- Manchester United esti pelaajansa siirron Turkkiin
- ESPN: Fulham oli valmis maksamaan lähes 40 miljoonaa euroa hyökkääjästä – siirto kariutui loppuhetkillä
- GdS: Hyökkääjä haluaa jättää Tottenhamin
- ESPN: Sunderland-puolustaja ei siirrykään Liverpooliin
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Bournemouth teki tarjouksen Real Madridin puolustajasta
- Athletic: Everton hylkäsi Juventuksen tarjouksen hyökkääjästään
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan
- Virallista: Lisää ruotsalaisväriä Valioliigaan