Midtjylland yllätti Unitedin Tanskassa – De Gea loukkaantui
Manchester Unitedin Eurooppa-liiga -taival alkoi torstaina, kun joukkue asteli Midtyjyllandin vieraaksi. Ottelu alkoi murheellisissa merkeissä vierasjoukkueen kannalta, sillä David De Gea loukkaantui alkulämmittelyn aikana.
Kotijoukkue oli lähellä siirtyä johtoon, kun ottelu oli pelattu vajaa 15 minuuttia. Kian Hansen pääsi puskemaan maaliviivan läheisyydestä, mutta United-vahti Sergio Romero venyi käsittämättömään torjuntaan. Toistamiseen maali oli lähellä 37. minuutilla, kun Vaclav Kadlec pääsi yrittämään maalintekoa. Romero oli kuitenkin tälläkin kertaa vahvempi.
37. minuutilla maaliverkot heiluivat ensimmäisen kerran Memphis Depayn toimesta. Hollantilainen sai pallon boksin sisällä, ja pienestä horjahtamisesta huolimatta onnistui viemään vierailijat johtoon.
United ei kuitenkaan päässyt puoliajalle johtoasemassa. Pione Sisto pääsi nousemaan vapaasti rangaistusalueelle, ja laukoi pallon oikeaan alakulmaan ohi Romeron.
Toisen puoliajan alussa manchesterilaiset olivat kahdesti lähellä johto-osumaa. Ensin Daley Blindin yritys meni hieman maalista ohi, ja hetkeä myöhemmin Jesse Lingardin laukaus päätyi ylärimaan.
77. minuutilla MCH Arena repesi liitoksistaan. Vaihtomies Paul Onuachu harhautteli itsensä vetopaikkaan, ja onnistui viimeistelemään tanskalaiset johtoasemaan.
vii
Ottelun lopputulokseksi jäi 2-1, eli United on pakko voittaa seuraava kohtaaminen Old Traffordilla viikon kuluttua.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Supertähden keikka siirtää Community Shieldin pois Wembleyltä
- Mikä on Marcus Rashfordin tilanne Manchester Unitedissa?
- Chelsea haluaa ison summan Nicolas Jacksonista
- Bournemouthin luottopelaaja hylkäsi taas jatkosopimustarjouksen – suurseurat perässä
- Manchester United johtaa kilpailua Manu Konésta
- Pep Guardiola halutaan maajoukkueen puikkoihin
- Crystal Palace ja Chelsea neuvottelevat – Maxence Lacroix ei siirry halvalla
- Aston Villasta tuttu Jhon Durán, 22, siirtyy jo uransa seitsemänteen seuraan
- Romano: PSG kaappasi laitapuolustajan Valioliigasta
- Rodri ylisti itseään loukkaantumisten jälkeen: ”Tämä on ollut vaikea matka”
- Romano: PSG kaappasi laitapuolustajan Valioliigasta
- Suru-uutinen: Kevin Keegan on kuollut
- Valioliigalegenda raivostui – latasi suorat sanat argentiinalaisten käytöksestä: ”Vastenmielistä”
- Aston Villasta tuttu Jhon Durán, 22, siirtyy jo uransa seitsemänteen seuraan
- Manchester Cityn maestro nousi historialliseen joukkoon
- Näkökulma: Valioliigan onnistujat ja epäonnistujat MM-finaalissa
- Sky: Laiturihankinta menee Manchester Unitedilta sivu suun
- Virallista: João Gomes siirtyy Aston Villaan
- Rodri ylisti itseään loukkaantumisten jälkeen: ”Tämä on ollut vaikea matka”
- Sky: Aston Villa yrittää vaihtaa yhden MM-kisaflopin toiseen