United välttää sanktiot kannattajiensa Hillsborough-lauluista
Euroopan jalkapalloliitto on päättänyt, että se ei rankaise Manchester Unitedia tämän kannattajien loukkaavasta käytöksestä Eurooppa-liigan ottelussa Liverpoolia vastaan.
Unitedin kannattajakatsomosta kuultiin ottelussa jälleen herjaavaa tekstiä Hillsboroughn katastrofista. Lauluissa pilkattiin Liverpoolin kannattajia 96 ihmisen hengen vieneestä tragediasta, joka koettiin vuoden 1989 FA Cupin välieräottelussa Nottingham Forestia vastaan.
Uefa päätti, ettei jaa Unitedille sanktioita sen jälkeen, kun seura tuomitsi kannattajiensa käytöksen tiedotteessaan.
– On aina ollut Manchester Unitedin kanta, ettemme hyväksy chänttejä, joissa viitataan historiallisiin tragedioihin. Niille ei ole sijaa otteluissa, eivätkä ne edusta seuran arvoja. Olemme keskusteluissa kannattajaryhmien kanssa siitä, miten tällainen käytös saadaan jatkossa pois lehtereiltä, tiedotteessa sanottiin.
Liverpoolin ja Unitedin välisissä otteluissa ollaan vajottu aiheessa alas useasti aiemminkin. Liverpool-kannattajien katsomonosista ollaan muun muassa pilkattu murhenäytelmää, jonka United kohtasi vuonna 1958 lento-onnettomuuden muodossa.
Liverpoolin entinen keskikenttäpelaaja Ray Houghton tuomitsi kuullun jyrkästi.
– Katsomossa oli ihmisiä, jotka menettivät rakkaimpiaan Hillsboroughissa. Tämä on jotain, mitä emme halua kuulla. On melkoista, miten jotkut ihmiset alentavat itsensä tuolle tasolle. Tapahtuman olisi pitänyt olla juhla – seurat eivät ole koskaan pelanneet vastakkain eurooppalaisissa kilpailuissa. Kannattajien olisi pitänyt olla omiensa takana. Tämä taso, jolle he nyt vajosivat, on kammottava.
Lähde: The Guardian
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Liverpool hankkii ranskalaistopparin suurella siirtokorvauksella
- Liverpool-pelaaja jäi lainalle Aston Villaan vaikeasta tilanteestaan huolimatta
- Wolverhampton julkaisi kaksi mielenkiintoista sopimusta
- Sunderland paukautti ylivoimaisen voiton
- Käänne takarajalla – iso kauppa kaatui sittenkin
- Viime hetken siirto: Huuhkajien pelaaja Englannin Mestaruussarjaan
- Crystal Palace vahvistumassa entisestään – Everton hyväksynyt kaupan
- Valioliigassa tehtiin 55 miljoonan euron pelaajakauppa juuri ennen siirtoikkunan umpeutumista
- Englantilaisseura on Glen Kamaran perässä – uusi tarjous
- Dramaattinen siirtosaaga päätökseen – Mateta jääkin Crystal Palaceen
- Käänne takarajalla – iso kauppa kaatui sittenkin
- Sunderland paukautti ylivoimaisen voiton
- Valioliigassa tehtiin 55 miljoonan euron pelaajakauppa juuri ennen siirtoikkunan umpeutumista
- Crystal Palace vahvistumassa entisestään – Everton hyväksynyt kaupan
- Viime hetken siirto: Huuhkajien pelaaja Englannin Mestaruussarjaan
- Englantilaisseura on Glen Kamaran perässä – uusi tarjous
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Arteta myöntää: Arsenal kartoittaa siirtovaihtoehtoja
- Dramaattinen siirtosaaga päätökseen – Mateta jääkin Crystal Palaceen
- ESPN: Sunderland-puolustaja ei siirrykään Liverpooliin