Osa Arsenalin kannattajista vaatii Kroenkea ja Wengeriä ulos – ”Vaikea hyväksyä”
Kuva: Getty Images
Arsenal voitti viikonlopun Valioliiga-kierroksella Evertonin maalein 2-0. Näennäisesti lontoolaisseuralla menee ihan hyvin. Joukkue on sarjassa kolmantena, ja viidennen sijan West Ham on jäänyt viiden pisteen päähän. Näin ollen ensi kauden Mestarien liiga -paikka on jälleen täysin Arsenalin omissa käsissä.
Kun asiaa tarkastellaan vähän toisesta näkökulmasta, Arsenalin kaudesta on jälleen tulossa pannukakku. Vain jonkinlainen ihme siivittäisi Gunnersin liigamestaruuteen. Pokaalia ei ole tulossa miltään rintamalta. Paikallaan polkeminen on saanut osan Arsenalin kannattajista hermostumaan. Pitkin kautta on kuulunut huutoja manageri Arsène Wengerin ja seuran omistaja Stan Kroenken pois potkimisen puolesta. Wenger ei kannattajien kritiikkiä sulata.
– Minua satuttaa, että kauden tärkeällä hetkellä joudumme pelaamaan epäilevässä ympäristössä, Wenger sanoi lehdistötilaisuudessa Everton-pelin jälkeen.
– Tottenhamia vastaan (pari viikkoa sitten) pelasimme erittäin hyvin. Nousimme alivoimalla 2-2-tasapeliin. En voinut ymmärtää, mksi jouduimme sen ottelun jälkeen sellaiseen myrskyyn – hetkenä, jona kaikkien pitäisi tukea joukkuetta.
– Medialta se (kritiikki) on ok. Kannattajilta? Sitä on vaikea hyväksyä.
– Meidän on saatava omalla asenteellamme kannattajat taaksemme. Meidän on myös varmistettava, että he pysyvät takanamme kauden loppuun asti.
Arsenal on Wengerin aikakaudella toiminut hyvin säästeliäästi, joidenkin mielestä jopa kitsaasti. Siirtomarkkinoilta ei ole haettu valmiita tähtiluokan pelaajia, vaan timantteja, joita Wenger on hionut arvokkaammiksi.
– Olen rakentanut tätä seuraa 19 vuoden ajan laadukkaalla työllä, enkä ulkopuolelta saaduilla resursseilla. En ole saanut isoa sponsorointia, vaan olen käyttänyt huolellisesti jokaisen punnan, Wenger sanoi.
Kaikkia ranskalaismanagerin tyyli ei ole miellyttänyt. Everton-ottelussa nähtiin muun muassa artikkelikuvan plakaatti, jossa luki:
– Muutoksen aika. Arsenal FC, ei Arsène FC. #WengerUlos
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pep Guardiola puolustaa Erling Haalandia: ”Maailman paras”
- Marc Cucurella ja Adama Traoré naureskelivat nujakalleen – ”João Pedro pelasti henkeni”
- Tottenham-kapteeni Cristian Romerolta kritiikkiä seurajohdolle – näin Thomas Frank kommentoi
- Chelsean Liam Rosenior taas somepilkan kohteena: ”On osattava nauraa itselleen”
- Unai Emery esitti pyynnön Liverpoolille: ”Me olemme olleet reiluja”
- Kuuden pisteen ottelu Leedsille – Forest kaatui Elland Roadilla
- Enzo Fernández vertaa Rosenioria ja Marescaa: ”Hän antaa meille vapautta ilmaista itseämme”
- Matetan siirto kaatui lääkärintarkastukseen – Glasner: ”Hän tiesi, että se on mahdollista”
- Virgil van Dijk vaatii TV-asiantuntijoilta asiallista kritiikkiä: ”Et ajattele seurauksia tai pelaajien henkistä puolta”
- Athletic: Aston Villa selvisi säikähdyksellä – ykköskärki palaamassa sittenkin pian pelikentille
- Unai Emery esitti pyynnön Liverpoolille: ”Me olemme olleet reiluja”
- Kuuden pisteen ottelu Leedsille – Forest kaatui Elland Roadilla
- Matetan siirto kaatui lääkärintarkastukseen – Glasner: ”Hän tiesi, että se on mahdollista”
- Enzo Fernández vertaa Rosenioria ja Marescaa: ”Hän antaa meille vapautta ilmaista itseämme”
- Virgil van Dijk vaatii TV-asiantuntijoilta asiallista kritiikkiä: ”Et ajattele seurauksia tai pelaajien henkistä puolta”
- Chelsean Liam Rosenior taas somepilkan kohteena: ”On osattava nauraa itselleen”
- Liverpool joutuu maksamaan Chelsealle miljoonakorvauksen teinilupauksesta
- Toimittaja: Newcastle asetti suuren hintalapun Sandro Tonalille
- Alan Shearer kertoi mielipiteensä Sandro Tonalin tilanteesta: ”Tiedämme, ettei jalkapallossa ole oikeaa lojaaliutta”
- Arne Slot halusi luottopelaajansa Liverpooliin – siirto ei toteutunutkaan: ”Ei ollut saatavilla”