Wayne Rooney: ”Pelini on mennyt parempaan suuntaan”
Kuva: Getty Images
Englanti aloittaa tänään lauantaina EM-kisataipaleensa Venäjää vastaan. Spekulaation aiheita ottelun alla ovat Englannin pelijärjestelmä ja tietysti kokoonpano.
Englanti pelasi harjoitusottelut kisojen alla 4-4-2-järjestelmällä, jossa oli timantti keskikentällä. EM-kisojen karsintavaiheessa ryhmä oli myös 4-2-3-1-muodostelmassa ja toisinaan myös 4-3-3 oli käytössä. Yksittäisistä pelaajista suurin keskustelu on pyörinyt Wayne Rooneyn ympärillä.
Manchester Unitedin ja Englannin maajoukkueen tähti on piirrettynä valmentaja Roy Hodgsonin papereissa keskikentän keskustaan eikä hyökkäyksen kärkeen. Englannin lehdistö jopa alkuviikosta pui Rooneyn jäävän mahdollisesti kokonaan avauksen ulkopuolelle, mutta nämä puheet ovat sittemmin hiljentyneet.
Perjantaina Rooney sai puolestaan vastata kärkkäiden venäläistoimittajien uteluihin miehen nykytasosta.
– Jokainen, joka katsoo jalkapalloa, on oikeutettu mielipiteeseensä, mutta tiedän taitoni eikä minun tarvitse istua täällä itseäni puolustamassa, Rooney kommentoi venäläismedialle Daily Mailin mukaan.
– Olen pelannut tätä peliä monet vuodet, ja tiedostan, että pelini on muuttunut hieman vuosien varrella. Mielestäni se on mennyt parempaan.
Miten käy ensimmäisessä pelissä?
Englannilla on tasokas joukkue EM-kisoihin. Materiaali on kilpailukykyinen, tulokset ovat olleet vakuuttavia, ja ensimmäisessä ottelussaan Venäjää vastaan se on suuri suosikki. Englannilla on eväät jopa turnausvoittoon asti. Venäjällä on ottelusta merkittäviä poissaoloja, sillä keskikentän luottokaksikko, Alan Dzagoev ja Igor Denisov, loukkaantui kisojen alla. Venäjä joutuu käytännössä lähtemään avausotteluun testaamattomalla ryhmityksellä. Venäjä voi olla vaikeuksissa etenkin vastahyökkäyksissä, sillä Venäjän laidat pelaavat hyökkäävästi ja keskikentät osallistuvat hyökkäyksiin. Näin vastustajalle jää tilaa iskeä nopeasti vastaan – ja sen Englanti osaa. Toisaalta myös Englanti voi yhtä lailla olla vaikeuksissa puolustussuuntaan, kun hyökkäävän joukkueen pelaajien paikat vaihtuvat. Venäjän pelissä on ollut usein juuri tällainen juoni. Vaikka ottelusta ennakoidaan yleisesti vähämaalista, ei näistä lähtökohdista useammankin osuman syntyminen yllättäisi. Vastustajan vahvuudet hyökkäyspäässä osuvat yhteen puolustussuunnan heikkouksien kanssa – ja tämä pätee molempiin ryhmiin. Kertoimet (SuperLenny), maalimäärä Englanti-Venäjä-ottelussa 2.5 Yli 2.58 / Alle 1.51 EM-kisat lauantaina Klo 16.00 Albania – Sveitsi Klo 19.00 Wales – Slovakia Klo 22.00 Englanti – Venäjä ⇓ Taulukot, tilastot ja EM-kisauutiset löydät kaikki kätevästi täältä.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Athletic: Everton hylkäsi Juventuksen tarjouksen hyökkääjästään
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Leeds panee kovan kovaa vastaan Valioliiga-seurojen välisissä neuvotteluissa
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Leeds panee kovan kovaa vastaan Valioliiga-seurojen välisissä neuvotteluissa
- Virallista: Lisää ruotsalaisväriä Valioliigaan