8. kisapäivän puheenaiheet: Huligaanit turmelivat Kroatian pelin – Espanjalta ensimmäinen ylikävely

Perjantaina pelatttiin EM-kisojen kahdeksas kisapäivä. Katsauksessa käymme läpi päivän suurimmat puheenaiheet.
Ruotsi kaatumassa saamattomuuteensa
Zlatan Ibrahimovic on ollut Ruotsin paidassa vain varjo siitä, mitä 38 maalin hyökkääjä oli viime kaudella Ranskan liigassa. Yhtä saamaton on ollut koko Blågult, joka ei saanut Irlanti-avauksen tapaan Italiaakaan vastaan ainuttakaan laukausta maalia kohti. Kaksi minuuttia ennen varsinaisen peliajan päättymistä sitten paikkansa käytti hyväksi Azzurrien Éder, joka ratkaisi komealla laukauksellaan saapasmaalle voiton 1-0-lukemin. Samalla varmistui myös Italian jatkopaikka.
Oman maan huligaanit pilasivat Kroatian pelin
Kroatia saa tänään syyttää pistemenetyksestään oman maansa kansalaisia. Ottelu Tshekkiä vastaan jouduttiin viisi minuuttia ennen täyttä aikaa keskeyttämään hetkeksi kroaattihuligaanien heitettyä palavan soihdun kentälle. Hetkeä myöhemmin nurmelle lensi myös paukkupommi, joka räjähti sen nostaneen järjestysmiehen käsiin (lue uutinen tästä). Pelin jatkuttua Tshekki käytti sekasorron hyväksi luomalla vahvaa painetta, jota seurasi Kroatian käsivirhe. Tomas Necid ei erehtynyt, minkä seurauksena Kroatia kärsi katkeran tasapelin.
Uefa myös vahvisti, että heitetty soihtu ja paukkupommi menevät kurinpitotutkintaan (lue uutinen tästä).
Espanja murskasi kiinni jatkopaikkaan
Jos Espanjalla oli vaikeuksia vielä avauksessa Tshekkiä vastaan, tänään niistä ei ollut tietoa. Ensin Álvaro Moratan ja Noliton pikamaalit avausjakson lopulla veivät La Rojan kolmen minuutin sisällä kahden maalin johtoon. Toisen jakson alkuun Morata iski vielä toisen, ja näin Espanja murskasi tiensä 3-0-numeroin pudotuspeleihin.
Espanja oli myös vasta ensimmäinen maa, joka onnistui tekemään turnauksessa kolme maalia samassa ottelussa. 20 peliä tähänkin tarvittiin.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Virallista: Arsenal ja Chelsea tekivät ison pelaajakaupan – siirtosumma voi nousta 60 miljoonaan euroon
- Turkin suurseura teki tarjouksen Manchester Cityn ykkösvahdista
- Tottenham kiinnostunut Bournemouth-topparista – hintalappu selvillä
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Liverpool tarjoaa 80 miljoonaa euroa ranskalaishyökkääjästä
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Teddy Sheringham: Marcus Rashford ei ansaitse siirtyä Barcelonaan
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla