Islannilla ei mitään hätää Englantia vastaan: ”Puskimme vain korkeat pallot pois”
Kuva: Getty Images
Englanti ei onnistunut horjuttamaan pientä Islantia EM-turnauksen neljännesvälieräottelussa. Islanti toipui ensi minuuttien takaiskumaalista ja nousi 2-1-voittoon.
Ottelun jälkeen islantilaiset olivat odotetusti innoissaan.
– Me kaikki uskoimme. Muu maailma ei uskonut, mutta me uskoimme. Olen hyvin iloinen, Islannin toppari Kári Arnason sanoi BBC:n mukaan.
– Valmentaja ei ollut ikinä hävinnyt Englannille, hän sanoi meille niin. Meidän oli pidettävä tilasto tahrattomana.
– Tämä on ilman muta islantilaisen jalkapallohistorian hienoin tulos. Olemme shokeeranneet maailmaa.
”Peli oli meidän kontrollissamme”
Englanti ei saanut kunnollista takaa-ajoa aikaiseksi. Loppujen lopuksi Islannilla ei ollut suurta hätää Englannin hyökkäysten torjumisessa. – Me pidimme malttimme, ja puolustimme hyvin. (Vaihdossa aloittanut) Jamie Vardy toi heille nopeutta, mutta peli oli meidän kontrollissamme, Arnason sanoi. – He eivät saaneet lainkaan maalipaikkoja luotua. Me vain puskimme korkeat pallot pois. En ollut stressaantunut toisella puoliajalla, Arnasonin topparipari Ragnar Sigurdsson päätti.LUE MYÖS:
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Analyysi: alkaako Marcus Rashford löytämään jälleen vanhan vireensä?
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle