West Ham haluaa AC Milan -hyökkääjä Carlos Baccan vahvistamaan joukkueen hyökkäystä. Seura on tehnyt Independentin mukaan noin 30 miljoonan euron tarjouksen pelaajasta.

Siirtokeskusteluiden uskotaan alkavan lähipäivinä pelaajan edustajien ja Valioliiga-seuran välillä. Hammers etsii kuumeisesti markkinoilta uutta hyökkääjää, ja Kolumbian maajoukkuemies voisi olla tähän ratkaisu.

Entinen Sevilla-hyökkääjä on vapautunut siirtokeskusteluihin, kun AC Milan on siirtänyt tavoitteensa Chelsea-hyökkääjä Diego Costan hankkimiseen.

Bacca viimeisteli viime kaudella Serie A:ssa 18 maalia ja on ollut viimeiset vuodet tasainen maalintekijä. West Ham -manageri Slaven Bilic haluaisi hankkia hyökkääjän mahdollisimman nopeasti ennen kauden alkua. Seuran pelit nimittäin alkavat jo heinäkuun lopussa Eurooppa-liigan karsinnoissa.

Bacca siirtyi Milaniin vuonna 2015 Sevillasta, jossa hyökkääjä pelasi kahden kauden ajan. Siellä kolumbialainen saavutti muun muassa kaksi Eurooppa-liigan voittoa.

Kolumbian maajoukkueessa 29-vuotias hyökkääjä on pelannut 33 ottelua, joissa on syntynyt 13 maalia.