Paikallislehti Liverpool Echon mukaan veteraanimaalivahti Alex Manninger tulee olemaan seuran kolmosmaalivahti yksivuotisella sopimuksella. Pelaaja on liittynyt jo seuran mukaan.

39-vuotias Manninger liittyi seuran harjoituksiin vapauduttuaan Bundesliigan Augsburgista. Lehtitietojen mukaan mies on manageri Jürgen Kloppin joukkueen kolmosmaalivahti Loris Kariusin ja Simon Mignoletin takana.

Itävaltalainen lensi torstaina joukkueen Yhdysvaltain-kiertueelle ja pelaajan sopimus vahvistettaneen seuraavan 24 tunnin aikana.

Maalivahti on kiertänyt urallaan lukuisissa seuroissa ja sarjoissa. Valioliiga on myös miehelle ennestään tuttu, sillä pelaaja edusti Arsenalia vuosina 1997-2002. Viime vuodet pelaaja on ollut Augsburgissa, johon Manninger saapui Juventuksesta.

Seitsemän vuotta sitten loppuneella maajoukkueurallaan Manninger pelasi 33 ottelua Itävallan maalilla.