Suomalaiset Englannissa: Niki Mäenpäälle nollapeli Brightonin maalilla
Kuva: Getty Images
Englannin toisella sarjatasolla, Mestaruussarjassa, pelaa Sakari Mattilan siirryttyä Fulhamista tanskalaiseen Sönderjysjkeen vielä viisi pelaajaa, joista neljä on maalivahteja. Heistä Niki Mäenpää sai Brightonin eilisessä ottelussa Rotherhamia vastaan näytönpaikan, ja käytti sen mainiosti edukseen.
Ottelu päättyi Albionin 3-0-voittoon, Mäenpäälle siis nollapeli. Paikallislehti The Argus intoutui jopa ehdottamaan, että David Stockdalen paikka joukkueen ykkösmaalivahtina olisi uhattuna suomalaisen erinomaisen esityksen jälkeen. Edellisessä ottelussa loukkaantunutta veskaria paikannut Mäenpää sai myös manageri Chris Hughtonin kehut.
-Mielestäni Niki oli loistava. Kun hänen piti tehdä torjunta, hän teki sen. Lisäksi hän dominoi boksissa hienosti. Minulla on nyt valinnan paikka, ja niin sen kuuluu ollakin. Kun joku tulee sisään ja pelaa hyvin, on harkittava mitä tehdä jatkossa.
Mestaruussarjaan palanneen Wiganin maalilla viime kaudella huikeita otteita esittänyt veteraanivahti Jussi Jääskeläinen ei ollut tontillaan, kun joukkue tasasi pisteet Birmingham Cityn kanssa maalein 1-1. Nottingham Forestissa erinomaisesti viime viikolla debytoinut Thomas Lam katsoi vaihtopenkiltä, kun hänen joukkueensa hävisi yhden ulosajon saatuaan Brentfordille 0-1. Samanlaisesta näkökulmasta peliä seurasi Fulhamin Jesse Joronen; vierasottelu Leedsiä vastaan päättyi 1-1.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lehti: Aston Villa valmistelee tarjousta Ranskan MM-vahdista kesken kisojen
- Man Unitedin tähtipelaaja paljasti – ”Harkitsin urani lopettamista viime vuonna”
- Merkittävä muutos tulossa Englannin ratkaisupeliin – se on hyvä uutinen suomalaisille
- Virallista: Nathan Aké siirtyy Fenerbahçeen
- Tottenham tarjosi happamia sopimusuutisia
- Enzo Fernándezin agentti vahvisti – argentiinalaistähti haluaa lähteä Chelseasta
- Athletic: Manchester City kukistamassa Arsenalin siirtomarkkinoilla – hankkimassa 16-vuotiaan lupauksen
- Thomas Tuchel: Englannin pelaajat eivät koe liian suuria paineita maajoukkueessa
- Virallista: Jalkapallomaailman huonoimmin varjeltu salaisuus paljastui
- Bournemouth lähellä sopimusta entisen Real Madridin lupauksen kanssa
- Merkittävä muutos tulossa Englannin ratkaisupeliin – se on hyvä uutinen suomalaisille
- Tottenham tarjosi happamia sopimusuutisia
- Man Unitedin tähtipelaaja paljasti – ”Harkitsin urani lopettamista viime vuonna”
- Virallista: Jalkapallomaailman huonoimmin varjeltu salaisuus paljastui
- Virallista: Nathan Aké siirtyy Fenerbahçeen
- Everton nappasi sarjansa parhaan pelaajan – David Moyesilla suuri vaikutus
- Enzo Fernándezin agentti vahvisti – argentiinalaistähti haluaa lähteä Chelseasta
- Sky: Manchester City yrittää kaapata paluumuuttajan
- Sandro Tonalin jälkeen Tottenhamissa odottaa seuraava jätti-investointi – siirtosumma olisi uusi ennätys
- Ipswich Town ja Aston Villa neuvottelevat Ranskan kansallissankarin siirrosta