Sunderlandin puolustus on reikäjuustoa – puheyhteys puuttuu
Kuva: Getty Images
Kun Sunderlandissa puhutaan muurista, ei tarkoiteta seuran puolustusta. Päinvastoin – Patrick van Aanholtin, Javier Manquillon, Papy Djilobodjin ja Lamine Koneen puolustuslinja oli maanantaina reikäjuustoa, ja reiät löysi kolmesti Evertonin Romelu Lukaku.
Sen sijaan Sunderlandin puolustuksen kommunikointia kiusaa kielimuuri. Sekä Manquillo että Djilobodji ovat uusia tulokkaita Wearsidella, samoin Manchester Citystä lainalla oleva Jason Denayer, joka tuli kentälle vaihdossa. Manquillo on espanjalainen, Djilobodji senegalilainen ja Denayer belgialainen.
– Uusilla pelaajilla vie totta kai aikansa, että he sopeutuvat. Mutta meidän on vaikea ymmärtää heitä kentällä, joten heitä täytyy auttaa harjoituksissa ja löytää yhteinen kieli heidän kanssaan, hollantilainen van Aanholt kertoo the Northern Echon haastattelussa.
– Harjoittelemme kuitenkin joka päivä, ja he ottavat neuvomme hyvin vastaan. Haluamme vain mennä eteenpäin.
Eteenpäin joukkueen onkin mentävä, sillä se jahtaa yhä kauden ensimmäistä Valioliiga-voittoa. Haastavat kauden alut eivät kuitenkaan ole David Moyesin luotsaamalle Sunderlandille vieraita.
– Toivoin tämän kauden alun olevan erilainen, mutta olemme selvinneet tämänkaltaisista tilanteista ennenkin. Tilanne on turhauttava, mutta kausi on pitkä. Pääsemme varmasti vauhtiin ensimmäisen voiton myötä, meidän täytyy vain olla kärsivällinen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Se on siinä: Chelsean keskikenttäpelaajalle sopimuspaperit vuoteen 2031
- Karmaiseva rankkari – epäonnistunut panenka koitui Brentfordin kohtaloksi
- Brentford-pomo: Olisimme voineet hankkia Ezen, Marmoushin, Mudrykin ja Olisen!
- Kovia väitteitä Chelseasta: ”Jos puhun kaikesta, voisin joutua ongelmiin”
- Alexis Mac Allister paljastaa: ei puheita uudesta sopimuksesta
- Toimittaja: Bayern Münchenin keskikenttä matkalla Valioliigaan
- Ballon d’Or -voittaja vaikeuksissa – FA langetti kovat sakot
- Telegraph: Tottenham valmis myymään kapteeninsa kesällä
- Liverpool joutuu Mestarien liigan pudotuspeliin ilman avainpelaajaansa
- ”Painajaisten kausi” – Valioliigassa muhii jättipaukku
- Liverpool joutuu Mestarien liigan pudotuspeliin ilman avainpelaajaansa
- ”Painajaisten kausi” – Valioliigassa muhii jättipaukku
- Telegraph: Tottenham valmis myymään kapteeninsa kesällä
- Sensaatio muhii FA Cupissa – yllättäjäseura hämmentävässä tilanteessa: ”Siitä on haittaa”
- FA Cupissa paukahti yllätys
- Yllätysdiili: Valioliiga-tykille sopimus
- Arsenalin myytävä ainakin yksi pelaaja kesällä – tässä potentiaaliset ehdokkaat
- Leeds pelasi ilman Daniel Farkea – näin kävi
- Ballon d’Or -voittaja vaikeuksissa – FA langetti kovat sakot
- Newcastle etsii uutta maalivahtia – nykykaksikko ei vakuuta