Lehti paljasti Englannin managerin puuhat: oli valmis hämäriin lisätienesteihin, haukkui edeltäjänsä

Englannin manageri Sam Allardyce on joutunut vaikeaan kiipeliin, paljastaa The Telegraph -lehti.
Allardyce joutui brittilehden salakuvaamaksi, kun heinäkuussa Englannin maajoukkueen peräsimeen nimitetty ”Big Sam” oli hieromassa sopimusta kahden liikemiehen kanssa. Sopimuksen päämääränä oli kiertää Englannin jalkapalloliitto FA:n asettamia siirtosääntöjä ja siten hyötyä taloudellisesti valtavista pelaajamarkkinoista.
”Liikemiehet”, joiden Allardyce luuli olevan Lähi-idässä toimivasta yrityksestä, olivat kuitenkin todellisuudessa peitetehtävissä olevia toimittajia. Telegraph käytti heitä apunaan jalkapallon korruptiovyyhdin tutkimisessa.
Lehti on tonkinut jo pidemmän aikaa lahjontaa ja korruptiota englantilaisessa jalkapallossa.
Hieroi miltei puolen miljoonan euron diiliä
Allardycen aseman tekee tukalaksi se, että luotsi olisi ollut valmis solmimaan 400 000 punnan (noin 460 000 euron) arvoisen diilin liikemiesten kanssa. Allardyce ennätti myös kahden tapaamisen, jotka kestivät yhteensä neljä tuntia, aikana sopia matkoista Hong Kongiin sekä Singaporeen.
Allardyce jutteli liikemiesten (eli toimittajien) kanssa mahdollisuudesta kiertää kolmansien osapuolten oikeuksia omistaa pelaajia. Vuodesta 2008 lähtien kolmannet osapuolet eivät ole saaneet omistaa pelaajia. Näiden ulkopuolisten yritysten päämääränä on ollut hyötyä pelaajasiirroista taloudellisesti. FIFA kielsi toiminnan myös 2015.
Allardyce kuitenkin sanoi, ettei ”ongelmaa ole”. ”Naurettavat” säännöt kun voi kiertää. Allardyce sanoi tuntevansa agentteja, jotka tekevät tätä ”kaiken aikaa”.
Tylytti Hodgsonin ja Nevillen
Allardyce oli myös harvinaisen varomaton sanoissaan, kun hän tapasi ”liikemiehiä”. Kyytiä saivat edellinen luotsi Roy Hodgson ja hänen apumiehensä Gary Neville.
Nevillen olisi Allardycen mukaan pitänyt ”istua alas ja pitää turpa kiinni”, kun taas Hodgson oli hänen mukaansa ”liian jahkaileva”.
Allardycella oli myös näkemyksensä Englannin kesän EM-kisoista. Turnaus päättyi neljännesvälierässä putoamiseen Islantia vastaan. 61-vuotiaan kehäketun mukaan joukkueen psykologinen puoli petti. Allardycen näkemyksen mukaan joukkue oli myös liian nuori menestyäkseen.
Keskustelun lomassa Allardyce teki myös nolon mokan puhuessaan Manchester Unitedin Marcus ”Rushfordista” (sic). Allardycen apulainen tosin korjasi nimen nopeasti oikein ”Rashfordiksi”.
Toimittajan sana
Allardycen on todella vaikea keplotella itseään ulos tästä suosta. Korruptiovyyhtiin sotkeutuminen jo yksinään tuhoaa miehen arvovallan, ja luotsin typerät sivu suun puhumiset vievät loputkin rippeet uskottavuudesta.
FA:n pomo Martin Glenn on tiettävästi jo jutellut Allardycen kanssa, ja keskustelut jatkuvat ilmeisesti keskiviikkona aamulla. Englanti pelaa seuraavan kerran 8. lokakuuta, kun vastassa on Malta. Nähtäväksi jää, millainen päätös siihen mennessä saadaan.
Malta-ottelu pelataan muuten Wembley Stadiumilla, eli stadionilla, jonka kunnostamisen Allardyce niin ikään ”liikemiesten” tapaamisessa teilasi.
Allardyce teki kaksi kuukautta sitten sopimuksen, joka takaa hänelle kolmisen miljoonaa puntaa vuodessa ja bonukset päälle. Parin viikon sisällä ollaan kenties jo nähty, millainen loppu ahneella on.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Asiantuntijoilta ylistystä Manchester Unitedin myrskyävälle esitykselle – ”Parasta, jota olen nähnyt”
- Manchester United ja Tottenham tarrasivat kiinni Eurooppa-liigan finaalipaikasta
- Marca: Atlético haluaa Wolverhamptonin lainahyökkääjän
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Manchester United ja Tottenham tarrasivat kiinni Eurooppa-liigan finaalipaikasta
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Marca: Atlético haluaa Wolverhamptonin lainahyökkääjän
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”