Jose Mourinho varoittaa kannattajia mauttomista lauluista: ”Ne olivat oikeita tragedioita”
Kuva: Getty Images
Valioliigakierroksen kenties odotetuin ottelu pelataan maanantaina, kun Manchester United matkustaa Liverpoolin vieraaksi Anfield Roadille. Molempien seurojen edustajat ovat jo vedonneet kannattajiin, jotteivät nämä sortuisi laulamaan alatyylisiä ja vihamielisiä lauluja ottelussa.
Kun Liverpool ja Manchester United kohtasivat viime keväänä Eurooppa-liigan pudotuspeleissä, molemmissa otteluissa kuultiin mauttomia chantteja. Osa Liverpoolin kannattajista lauloi vuoden 1958 Münchenin lento-onnettomuudesta, jossa menehtyi 23 ihmistä. Kuollesta kahdeksan oli Manchester Unitedin pelaajia.
Unitedin kannattajien puolestaan väitettiin laulaneen Liverpoolin kotistadionilla Anfield Roadilla chantteja Hillsborough’n ja Heyselin katsomo-onnettomuuksiin liittyen. UEFA sakotti molempia seuroja kannattajien huonosta käytöksestä n. 44 000 punnalla.
Manchester Unitedin manageri José Mourinho on yhtynyt seurojen toiveeseen, jotta alatyylisiltä lauluilta tällä kertaa vältyttäisiin.
– Se on viimeinen asia, jota jalkapallopeliin tarvitaan. Ne olivat oikeita, suuria tragedioita. Niitä ei kuulu unohtaa, vaan kunnioittaa, Mourinho totesi lehdistötilaisuudessa The Timesin mukaan.
– Jalkapallossa on jalkapallotragedioita, kun häviää jonkin tärkeän ottelun tai pelaaja tekee virheen. Sellaisesta voi tehdä hyvällä tavalla pilkkaa, mutta inhimillinen tragedia on paljon vakavampi asia.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Katso: Englannin avauskokoonpano nimetty Panama-otteluun
- Toimittaja: Chelsea sai tarjouksen Englannin MM-pelaajasta
- Xabi Alonso haluaa vanhan luottopelaajansa Chelseaan
- Outo siirto: Teinisensaatio vahvistaa Man Cityä, mutta Cityn paidassa pelaajaa ei välttämättä nähdä koskaan
- Manchester Unitedin pelaaja loukkasi polveaan – seura odottaa lisätietoja
- Fulham kaappasi 18-vuotiaan pelaajan Bayern Münchenistä – kutsu Suomen maajoukkueeseen?
- Englannin viimeinen MM-lohkopeli näkyy sittenkin ilmaiseksi
- Englannin jatkopaikka MM-kisoissa varmistui jo ennen viimeistä lohkopeliä
- Englannin MM-joukkueelle takaisku – ei vaan pysy kunnossa tämä mies
- Siirtohuhu: Manchester United metsästää Real Madridin keskikentän tähteä
- Englannin MM-joukkueelle takaisku – ei vaan pysy kunnossa tämä mies
- Siirtohuhu: Manchester United metsästää Real Madridin keskikentän tähteä
- Jättipaukku vireillä Liverpoolissa – Virgil van Dijkista huolestuttava paljastus
- Sky: Newcastlen kiikarissa todella iso saalis
- Arsenal vahvisti jättisiirron – MM-tähti pysyvästi seuraan
- Newcastle hylkäsi Valioliiga-kilpailijan tarjouksen Bruno Guimarãesista
- Sky: Fulham hankkii Bayern Münchenin hyökkääjän
- Se on siinä – Manchester City maksaa Valioliigan ennätyssumman Englannin MM-pelaajasta
- Cole Palmer kertoi mielipiteensä Thomas Tuchelin päätöksestä
- Internazionale ja Chelsea neuvottelupöytään pelaajasiirrosta – yhdellä varauksella