Jose Mourinho varoittaa kannattajia mauttomista lauluista: ”Ne olivat oikeita tragedioita”
Kuva: Getty Images
Valioliigakierroksen kenties odotetuin ottelu pelataan maanantaina, kun Manchester United matkustaa Liverpoolin vieraaksi Anfield Roadille. Molempien seurojen edustajat ovat jo vedonneet kannattajiin, jotteivät nämä sortuisi laulamaan alatyylisiä ja vihamielisiä lauluja ottelussa.
Kun Liverpool ja Manchester United kohtasivat viime keväänä Eurooppa-liigan pudotuspeleissä, molemmissa otteluissa kuultiin mauttomia chantteja. Osa Liverpoolin kannattajista lauloi vuoden 1958 Münchenin lento-onnettomuudesta, jossa menehtyi 23 ihmistä. Kuollesta kahdeksan oli Manchester Unitedin pelaajia.
Unitedin kannattajien puolestaan väitettiin laulaneen Liverpoolin kotistadionilla Anfield Roadilla chantteja Hillsborough’n ja Heyselin katsomo-onnettomuuksiin liittyen. UEFA sakotti molempia seuroja kannattajien huonosta käytöksestä n. 44 000 punnalla.
Manchester Unitedin manageri José Mourinho on yhtynyt seurojen toiveeseen, jotta alatyylisiltä lauluilta tällä kertaa vältyttäisiin.
– Se on viimeinen asia, jota jalkapallopeliin tarvitaan. Ne olivat oikeita, suuria tragedioita. Niitä ei kuulu unohtaa, vaan kunnioittaa, Mourinho totesi lehdistötilaisuudessa The Timesin mukaan.
– Jalkapallossa on jalkapallotragedioita, kun häviää jonkin tärkeän ottelun tai pelaaja tekee virheen. Sellaisesta voi tehdä hyvällä tavalla pilkkaa, mutta inhimillinen tragedia on paljon vakavampi asia.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sunderland paukautti ylivoimaisen voiton
- Käänne takarajalla – iso kauppa kaatui sittenkin
- Viime hetken siirto: Huuhkajien pelaaja Englannin Mestaruussarjaan
- Crystal Palace vahvistumassa entisestään – Everton hyväksynyt kaupan
- Valioliigassa tehtiin 55 miljoonan euron pelaajakauppa juuri ennen siirtoikkunan umpeutumista
- Englantilaisseura on Glen Kamaran perässä – uusi tarjous
- Dramaattinen siirtosaaga päätökseen – Mateta jääkin Crystal Palaceen
- Arteta myöntää: Arsenal kartoittaa siirtovaihtoehtoja
- Manchester Cityn Kalvin Phillips on ollut pitkään hiljaa – nyt edessä lainasiirto
- Manchester United esti pelaajansa siirron Turkkiin
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- GdS: Hyökkääjä haluaa jättää Tottenhamin
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- ESPN: Sunderland-puolustaja ei siirrykään Liverpooliin
- Bournemouth teki tarjouksen Real Madridin puolustajasta
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen