FIFA:n uusien palkintojen ehdokkaat julki tällä viikolla – Uutuutena palkinto intohimoisimmille faneille

Jalkapallon kattojärjestö FIFA on paljastanut lisätietoja omasta parhaiden pelaajien palkinnostaan. FIFA erkani ranskalaisen France Football -lehden vuosittain jakamasta Kultaisesta pallosta, ja päätti perustaa rinnalle oman palkintogaalansa.
FIFA:n gaala pidetään Zürichissä 9. tammikuuta. FIFA kuvailee palkintojaan ”pelin korkeimmiksi kunnianosoituksiksi valmentajille ja jalkapalloilijoille”. Palkintojensaajat jaetaan yleisöäänestyksen sekä perinteisesti valmentajien ja maajoukkuekapteenien antamien äänien perusteella. Kummankin painoarvo on 50 prosenttia.
Palkintoehdokkaiden listat muodostuvat yli 200 median edustajan antamien äänien nojalta. Palkintoja jaetaan kaikkien kahdeksan: Paras mies- ja paras naispelaaja, paras miesten ja naisten valmentaja, Puskas-palkinto komeimmasta maalista, reilun pelin palkinto, tähdistökentällinen FIFPro World 11 sekä uusi fanipalkinto, joka myönnetään ”esimerkillisille ja intohimoisille jalkapallokannattajille”.
Tähdistökentällisen valitsevat pelaajat ympäri maailman, komeimman maalin yleisöäänestäjät ja reilun pelin palkinnon jalkapalloasiantuntijat.
Kymmenen palkintoehdokkaan listat nimetään tällä viikolla. Parhaan naisvalmentajan ehdokkaat jo tiistaina ja parhaan miesvalmentajan ehdokkaat keskiviikkona. Naispelaajat ovat vuorossa torstaina ja miespelaajat perjantaina, jolloin myös äänestys avataan. Miespelaajia nimetään ehdolle kaikkiaan 23.
Lähde: Sky Sports
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Raphaël Varane kertoi mielipiteensä Erik ten Hagista – yksi keskustelu johti penkitykseen
- Arsenal-puolustajan polvi leikattu – kausi ohi
- CM: Tottenham halusi hankkia meksikolaiskärjen – siirtyi ennemmin Italiaan
- Martin Keown: Manchester United painaa pian paniikkinappulaa
- Näin Pep Guardiola ohjeisti Man Cityä Mestarien liigan ratkaisuotteluun
- Arne Slotilta huonoja uutisia Liverpool-puolustajasta
- Romano: Bournemouth-tähden sopimuksessa ulosostopykälä
- John Obi Mikel: Roman Abramovitš olisi jo antanut potkut Enzo Marescalle
- Liverpool lainasi puolustajansa Irlantiin
- Chelsea lainaa nuoren hyökkääjänsä Brasiliaan
- Martin Keown: Manchester United painaa pian paniikkinappulaa
- Näin Pep Guardiola ohjeisti Man Cityä Mestarien liigan ratkaisuotteluun
- Arne Slotilta huonoja uutisia Liverpool-puolustajasta
- Liverpool lainasi puolustajansa Irlantiin
- Romano: Bournemouth-tähden sopimuksessa ulosostopykälä
- CM: Tottenham halusi hankkia meksikolaiskärjen – siirtyi ennemmin Italiaan
- Michael Owen haukkui kolme Man Unitedin pelaajaa maanrakoon: ”Eivät tee mitään”
- John Obi Mikel: Roman Abramovitš olisi jo antanut potkut Enzo Marescalle
- Saako Paul Pogba uuden mahdollisuuden? ”On epätoivoinen”
- Onko Manchester Unitedin valmentaminen liian iso pala Rúben Amorimille? ”Hän ei ymmärrä”