Antonio Contelta piikki José Mourinholle: ”En ymmärrä, miten joku voi aliarvioida Victor Mosesia”
Kuva: Getty Images
Italialaismanageri Antonio Conte on piiskannut Chelsean komeaan kuuden ottelun voittoputkeen eikä lontoolaisseura ole päästänyt näissä otteluissa maaliakaan. Palaset loksahtivat kohdalleen Conten vaihdettua pelimuodostelman 3-4-3:een.
Tärkeä palanen Conten strategiassa on Nigerian maajoukkuepelaaja Victor Moses, jota Conte on peluuttanut paljon liikkuvana laitapuolustajana. Chelsean nousu alkoi juuri silloin, kun Conte nosti Mosesin avaukseen. Eikä mies ole avauksen paikastaan enää irti päästänyt.
Moses saapui Chelseaan Wiganista 9 miljoonan punnan siirtosummalla kesällä 2012. Debyyttikaudellaan hän pelasi Roberto Di Matteon ja Rafa Benitezin alaisuudessa kaikkiaan 43 ottelussa. Kesällä 2013 Chelseassa vetovastuun ottanut José Mourinho ei kuitenkaan nähnyt Mosesille minkäänlaista käyttöä, ja Moses jäi täysin vaille peliminuutteja Chelseassa Mourinhon kolmen kauden aikana.
Mourinhon aikakaudella Moses haki pelituntumaa lainapesteiltä Liverpoolissa, Stokessa ja West Hamissa, mutta paluun parrasvaloihin Lontoon sinipaidoissa mahdollisti Conten saapuminen puikkoihin. Moses pääsi välittömästi vauhtiin, kun Conte kutsui 25-vuotiaan nigerialaisen Chelsean harjoitusleirikiertueelle USA:ssa.
Conte heittääkin täysin odotetusti piikkiä Mourinholle pelisilmän puutteesta.
– Näin hänen potentiaalinsa heti kesän harjoitusleirin ensimmäisistä päivistä lähtien. Mosesilla on tärkeitä ominaisuuksia: tekniikkaa, fyysistä voimaa ja kyky hallita kenttää 70 metrin säteellä, Conte kehuu Telegraphissa.
– Minusta on uskomatonta, että hänen kaltaistaan pelaajaa on aliarvioitu.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arsenal rynnisti Liigacupin finaaliin!
- Yllätysvalinta? Real Madridista potkut saanutta Xabi Alonsoa tuodaan Valioliigaan
- Pitkä poissaolo uhkaa – Valioliigan tähtihyökkääjä sivuun?
- Eddie Howe kertoi mielipiteensä Sandro Tonalin Arsenal-huhuista
- Avainpelaaja jättämässä Manchester Cityn kesällä
- Virallista: Liverpool hankkii ranskalaistopparin suurella siirtokorvauksella
- Liverpool-pelaaja jäi lainalle Aston Villaan vaikeasta tilanteestaan huolimatta
- Wolverhampton julkaisi kaksi mielenkiintoista sopimusta
- Sunderland paukautti ylivoimaisen voiton
- Käänne takarajalla – iso kauppa kaatui sittenkin
- Sunderland paukautti ylivoimaisen voiton
- Käänne takarajalla – iso kauppa kaatui sittenkin
- Valioliigassa tehtiin 55 miljoonan euron pelaajakauppa juuri ennen siirtoikkunan umpeutumista
- Virallista: Liverpool hankkii ranskalaistopparin suurella siirtokorvauksella
- Liverpool-pelaaja jäi lainalle Aston Villaan vaikeasta tilanteestaan huolimatta
- Crystal Palace vahvistumassa entisestään – Everton hyväksynyt kaupan
- Avainpelaaja jättämässä Manchester Cityn kesällä
- Viime hetken siirto: Huuhkajien pelaaja Englannin Mestaruussarjaan
- Englantilaisseura on Glen Kamaran perässä – uusi tarjous
- Wolverhampton julkaisi kaksi mielenkiintoista sopimusta