Henrikh Mkhitarjan saattoi saada uuden alun Manchester Unitedissa: ”On ollut vaikeata”
Kuva: Getty Images
Armenialainen Henrikh Mkhitarjan, 27, palasi torstaina parrasvaloihin, kun hän oli näyttävästi esillä Manchester Unitedin 4–0-voittopelissä Feyenoordia vastaan. United nousi voittonsa myötä Eurooppa-liigan A-lohkon kakkospaikalle.
– Oli nautinto pelata jälleen ja olla mukana avauksessa. Yritän tehdä parhaani, ja tulos on erittäin hyvä, vasta toista kertaa Unitedin avauskokoonpanoon yltänyt Mkhitarjan totesi BBC:n mukaan.
– On ollut vaikeata katsoa joukkueen pelaamista sivusta, mutta on oltava intohimoa, ja töitä on tehtävä kovasti. Toivottavasti tämä on uusi alku minulle, hän jatkoi.
Kapteeni Wayne Rooney viimeisteli avausmaalin reilun puolen tunnin kohdalla ja nousi yksin Unitedin kaikkien aikojen parhaaksi maalintekijäksi eurokentillä. Osumia on nyt koossa 39.
– Se oli hyvä voitto. Olemme tyytyväisiä neljästä maalista. Toinen maali tappoi pelin, 1–0-tilanteessa ei koskaan tiedä, mitä voi tapahtua, kertasi Rooney.
– On mahtava tunne tehdä maaleja tälle seuralle. Olen tyytyväinen, ja paljon lisää on vielä tulossa.
Rooneylta kysyttiin myös maaottelutauon aikana maailmalle levinneistä kuvista, joissa hän näytti juopuneelta.
– Kaiken sen luovat sinun kaltaisesi ihmiset, jotka esittävät kysymyksiä ja tekevät suuren uutisen tyhjästä. En astunut jalallani niihin häihin, ja on sääli, että minun täytyy puhua siitä tällaisena iltana.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Englantilaisseura on Glen Kamaran perässä – uusi tarjous
- Dramaattinen siirtosaaga päätökseen – Mateta jääkin Crystal Palaceen
- Arteta myöntää: Arsenal kartoittaa siirtovaihtoehtoja
- Manchester Cityn Kalvin Phillips on ollut pitkään hiljaa – nyt edessä lainasiirto
- Manchester United esti pelaajansa siirron Turkkiin
- ESPN: Fulham oli valmis maksamaan lähes 40 miljoonaa euroa hyökkääjästä – siirto kariutui loppuhetkillä
- GdS: Hyökkääjä haluaa jättää Tottenhamin
- ESPN: Sunderland-puolustaja ei siirrykään Liverpooliin
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Bournemouth teki tarjouksen Real Madridin puolustajasta
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan