Times: Mario Balotellilla Liverpoolissa ihan omat säännöt – miljoonakorvaus hyvästä käytöksestä
Kuva: Getty Images
Mario Balotellin ja Liverpoolin väliseen sopimukseen sorvattiin käyttäytymispykälä vuonna 2014. Asiasta uutisoi The Sunday Times.
Pykälästä tehtiin konkreettinen niin, että Balotellin punaisista korteista pidettiin kirjaa. Jos hyökkääjä ajettaisiin vähintään kolme kertaa kauden aikana ulos kentältä epäasiallisen käytöksen vuoksi, bonusta ei tulisi. Jos Balotelli onnistuisi pitämään ulosajot enintään kahdessa, hänelle napsahtaisi miljoonan punnan (1,2 miljoonaa euroa) bonus.
– Jos pelaajaa ei kauden aikana ajeta ulos kentältä kolmea tai useampaa kertaa väkivaltaisesta käytöksestä, vastustajaa tai muuta henkilöä päin sylkemisestä, loukkaavan kielenkäytön ja/tai eleiden takia, 30. kesäkuuta jokaisen kauden jälkeen hänelle maksetaan miljoonan punnan bonus, Sunday Times paljastaa sopimuksessa lukeneen.
Sunday Timesin mukaan Balotellin sopimuksessa oli myös 50 000 punnan (noin 60 000 euroa) maalibonus viiden tehdyn valioliiga- tai Mestarien liiga -maalin jälkeen. Sitä ei aktivoitu, sillä italialainen osui vain kerran Valioliigassa ja kerran Mestarien liigassa. Balotellin peruspalkka oli 85 000 puntaa viikossa.
Tässä kohtaa kiinnostanee, mitä Balotellin käyttäytymisbonuksen kanssa kävi. Sanotaan näin, että ainakin paperilla miehelle olisi miljoonan punnan bonus kuulunut, sillä häntä ei ajettu kertaakaan ulos kaudella 2014-15. Seuraavan kauden Balotelli pelasi jo AC Milanissa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rúben Amorim jätti Kobbie Mainoon ilman peliaikaa – Michael Carrick muutti tilanteen: ”Loistava pelaaja”
- Jamie Carragher kertoi miksi toivoo Arsenalin voittavan Valioliigan mestaruuden
- Alan Shearer: Arsenalin pitää voittaa mestaruus – muuten Mikel Arteta saattaa lähteä
- Wayne Rooney kertoi mielipiteensä Pep Guardiolan tulevaisuudesta – ”Jos hän lähtee…”
- Bild: Bayern-pelaaja halukas siirtymään Arsenaliin
- Ange Postecoglou avautui ajastaan Nottingham Forestissa: ”Ei olisi koskaan pitänyt mennä sinne”
- Virallista: Bukayo Saka jatkaa Arsenalissa – teki pitkän sopimuksen
- Ange Postecoglou: Tottenham-pelaajat pelkäävät Cristian Romeroa
- Newcastle nappasi hurjan voiton Mestarien liigassa – valmentaja toppuuttelee: ”Emme ole vielä jatkossa…”
- Arne Slot antoi rehellisen arvion Alexander Isakista: ”Odotamme näkevämme erilaisen pelaajan”
- Ange Postecoglou: Tottenham-pelaajat pelkäävät Cristian Romeroa
- Bild: Bayern-pelaaja halukas siirtymään Arsenaliin
- Ange Postecoglou avautui ajastaan Nottingham Forestissa: ”Ei olisi koskaan pitänyt mennä sinne”
- Arne Slot antoi rehellisen arvion Alexander Isakista: ”Odotamme näkevämme erilaisen pelaajan”
- Newcastle nappasi hurjan voiton Mestarien liigassa – valmentaja toppuuttelee: ”Emme ole vielä jatkossa…”
- ESPN: Tämä on Marcus Rashfordin tilanne – Manchester Unitedilta tiukka vaatimus
- Yllättävä lähtö Englannista? Nick Woltemadesta leviää ristiriitaista tietoa
- Arsenalille katastrofitulos – Mikel Arteta: ”Olen erittäin pettynyt”
- Virallista: Bukayo Saka jatkaa Arsenalissa – teki pitkän sopimuksen
- Arsenal menetti taas pisteitä Valioliigassa!