Man Unitedin kesähankinta tyrmää ex-seuransa syytökset ahneudesta – ”En ymmärrä”

Henrikh Mkhitarjan kieltää valinneensa Manchester Unitedin rahan takia. 27-vuotias Armenian maajoukkuekapteeni siirtyi Red Devilsiin kesällä Borussia Dortmundista.
Saksalaislähteiden mukaan Mkhitarjan kolminkertaisti siirrolla palkkansa ja sai merkittävän bonuksen. Muun muassa Dortmundin toimitusjohtaja Hans-Joachim Watzke viittasi rahan vaikutukseen keskikenttäpelaajan päätöksessä.
– En ymmärrä tätä. Se on väärin. Jos vain raha merkitsisi minulle, olisin siirtynyt Shakhtar Donetskista Anzhi Makhachkalaan, enkä Dortmundiin. En kuitenkaan halunnut sitä, vaan kehittyä pidemmälle, Mkhitarjan avasi SportBildille.
Watzke syytti Mkhitarjania viime kauden Saksan Cupin finaalitappiosta rangaistuspotkukilpailussa Bayern Münchenia vastaan. Dortmund-pomo pettyi, kun armenialainen ei ampunut ainuttakaan rangaistuspotkua.
– Jos hän haluaa tuomita minut yhden ottelun perusteella, se on väärin. Hän on ehkä unohtanut, mitä tein sitä ennen koko kauden aikana. Olisin tehnyt Berliinissä rangaistuspotkustani. Mutta kentällä on valmentaja ja 11 muuta pelaajaa ja me neuvottelimme, ketkä ovat laukojina, Keskikenttäpelaaja kuittasi takaisin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Auto-onnettomuudessa jalkansa murtanut Michail Antonio palasi pelikentille
- Telegraph: Jack Grealish herättänyt Napolin kiinnostuksen
- Brighton hankki Italian maajoukkuetopparin
- Leeds hankkimassa Slovenian maajoukkuetopparin
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Brighton hankki Italian maajoukkuetopparin
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen