José Mourinho syyttää Paul Pogban arvostelijoita kateudesta – ”Ei ole Paulin vika, että hän on multimiljonääri”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin manageri José Mourinho peräänkuuluttaa enemmän kunnioitusta tähtipelaajalleen Paul Pogballe. Mourinhon mielestä Pogba on joutunut tarpeettoman suuren kritiikin kohteeksi.
Samaan hengenvetoon portugalilainen syyttää Pogbaa arvostelleita jalkapalloasiantuntijoita kateudesta. Muun muassa uransa äskettäin päättäneet Frank Lampard ja Jamie Carragher pohtivat viime viikolla, mikä olisi Pogballe sopivin rooli ja totesivat ykskantaan tämän antaneen toistaiseksi Unitedille liian vähän.
– Minusta tuntuu, että arvot ovat katoamassa maailmasta ja pelkään, että kateus valtaa alaa, Mourinho julistaa The Guardianissa.
– Ei ole Paulin vika, että hän ansaitsee kymmenen kertaa enemmän rahaa kuin takavuosien pelaajat saivat. Ei ole hänen vikansa, että jotkut asiantuntijat ovat pahoissa vaikeuksissa elämässään ja tarvitsevat jokaisen pennosen selviytyäkseen, kun Paul on samaan aikaan multimiljonääri. Minun mielestäni Paul ja hänen perheensä ansaitsevat kunnioitusta.
Pogba saapui viime kesänä Manchester Unitediin maailmanhistorian suurimmalla siirtosummalla. Ranskalaisen tehot eivät ole varsinaisesti vastanneet odotuksia, ja muun muassa maanantaisessa FA Cupin ottelussa Chelseaa vastaan Pogba jäi maanmiehensä N’Golo Kantén varjoon. Mourinho on kuitenkin Pogban panokseen tyytyväinen ja muistuttaa myös miehen taustasta.
– Hän on tavallisesta työtä tekevästä perheestä, jossa oli kolme poikaa. He tarvitsivat takuulla paljon ruokaa pöytään joka päivä, sillä pojat ovat jättikokoisia. Heidän äitinsä ja isänsä raatoivat varmasti vuositolkulla kasvattaakseen heidät, Mourinho pohtii.
– Tämä poika tuli Manchesteriin teini-ikäisenä, rakensi uraansa täällä eikä hän pelännyt muuttaa toiseen maahan parempien olosuhteiden perässä. Paul ylsi huipulle saamatta mitään ilmaiseksi. Olen todella huolissani siitä, miten edelliset sukupolvet hoitavat asioita. Kateutta on kaikkialla.
– Olen todella tyytyväinen Pauliin, ja niin on myös seura. Parasta on, että hänen luonteensa vuoksi Paulia ei kiinnosta p*skaakaan, mitä hänestä sanotaan, Mourinho uskoo.
Toimittajan sana:
Mourinhon puolustuspuheenvuoro on jokseenkin yllättävä, sillä ei Pogba kauden mittaan mistään poikkeuksellisesta ryöpytyksestä ole kärsinyt. On sanomattakin selvää, että maailmanennätyshankintaa seurataan suurennuslasin kanssa. Ja jos tavallisia rivipelaajiakaan ei aina kohdella silkkihansikkain, niin vielä vähemmän yli 100 miljoonaa euroa maksanutta miestä. Ammattijalkapalloilijan työ on julkinen ammatti. Pelaajat saavat varmasti kuulla kentällä kaikenlaista alatyylistä ja jos sortuu lukemaan itseään käsitteleviä artikkeleita, saattaa verenpaine kohota kerran jos toisenkin. Median tehtävä on kuitenkin kirjoittaa pelaajien onnistumisista ja epäonnistumisista. Olisi jokseenkin käsittämätöntä, jos Pogbaa ei uskallettaisi arvostella, vaikka esitykset ovatkin olleet osin riittämättömät. Yhtä hyvin kuin jalkapalloeksperttien analyysejä, Mourinho voisi kritisoida ihmisluonnetta ylipäätään. Ainakin itse olen ollut havaitsevinani, että yleinen negatiivisuus lisääntyy ihan tavallisten kuluttajien ja lähimmäisten keskuudessa. Ja jos negatiivisuus ja sensaatiot myyvät menestystarinoita paremmin, niin tottahan sitä carragherit, lampardit sun muut brittifutisekspertit myös kansalle tarjoavat. On helpompaa ja yleisöönmenevämpää arvostella toistuvasti Pogbaa kuin kehua samaan tahtiin vaikkapa David De Geaa tai Juan Mataa. Voihan tietysti olla, ettei Mourinho ole arvosteluissaan aivan tosissaan. Kokenut kettu on mediapelin mestari ja tietää kyllä, miten nykymaailma toimii. Ehkä hän haluaa tosiaan vain suojella kultapoikaansa – tai sitten vain viedä median huomion haluamaansa suuntaan.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kuuden pisteen ottelu Leedsille – Forest kaatui Elland Roadilla
- Enzo Fernández vertaa Rosenioria ja Marescaa: ”Hän antaa meille vapautta ilmaista itseämme”
- Matetan siirto kaatui lääkärintarkastukseen – Glasner: ”Hän tiesi, että se on mahdollista”
- Virgil van Dijk vaatii TV-asiantuntijoilta asiallista kritiikkiä: ”Et ajattele seurauksia tai pelaajien henkistä puolta”
- Athletic: Aston Villa selvisi säikähdyksellä – ykköskärki palaamassa sittenkin pian pelikentille
- Toimittaja: Newcastle asetti suuren hintalapun Sandro Tonalille
- Alan Shearer kertoi mielipiteensä Sandro Tonalin tilanteesta: ”Tiedämme, ettei jalkapallossa ole oikeaa lojaaliutta”
- Arne Slot halusi luottopelaajansa Liverpooliin – siirto ei toteutunutkaan: ”Ei ollut saatavilla”
- Liverpool joutuu maksamaan Chelsealle miljoonakorvauksen teinilupauksesta
- Oliver Glasner kommentoi puhuttanutta McNeil-siirtosaagaa: “Olen pettynyt”
- Virgil van Dijk vaatii TV-asiantuntijoilta asiallista kritiikkiä: ”Et ajattele seurauksia tai pelaajien henkistä puolta”
- Lehti: Arsenal keskusteli Bayern-pelaajan kanssa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Enzo Fernández vertaa Rosenioria ja Marescaa: ”Hän antaa meille vapautta ilmaista itseämme”
- Kuuden pisteen ottelu Leedsille – Forest kaatui Elland Roadilla
- Liam Rosenior raivostui silmin nähden – “Arsenal ei osoittanut kunnioitusta”
- Liverpool joutuu maksamaan Chelsealle miljoonakorvauksen teinilupauksesta
- Alan Shearer kertoi mielipiteensä Sandro Tonalin tilanteesta: ”Tiedämme, ettei jalkapallossa ole oikeaa lojaaliutta”
- Arne Slot halusi luottopelaajansa Liverpooliin – siirto ei toteutunutkaan: ”Ei ollut saatavilla”