Hu! Hu! EM-kisasensaatiosta tasan yhdeksän kuukautta – Islannin synnytysklinikoilla ennätyksellisen ruuhkaista
Kuva: Getty Images
Viikonloppuna tuli kuluneeksi tasan yhdeksän kuukautta siitä, kun Islanti järjesti viime EM-turnauksen suurimman sensaation pudotettuaan Englannin jatkosta maalein 2-1. Jalkapallon arvokisojen puolivälieräpaikka oli epäilemättä yksi Islannin urheiluhistorian suurimmista saavutuksista, ja voittoa juhlistettiin piskuisessa saarivaltiossa asianmukaisesti – muutenkin kuin lyömällä käsiä yhteen ja huutamalla HU!
Riemu oli tulivuorimaassa ylimmillään, kaikki maalliset huolet tuhkatiessään ja ihmismieli täynnä rakkautta. Niin täynnä, että rakkautta osoitettiin illan päätteeksi myös ruumiillisin keinoin yhdessä jos toisessakin punkassa. Ja sen tuloksena Islannissa on nyt putkahtanut maailmaan koko joukko tulevia futaajia tai jalkapallon ystäviä.
Goal-sivusto lainaa islantilaislehti Visiriä kertoessaan siitä, kuinka Landspitali-sairaalassa annettiin ennätyksellisen suuret määrät synnytyskipuja lievittävää epiduraalia viime viikonloppuna.
– Teimme tänä viikonloppuna ennätyksen synnytysosaston epiduraalin määrässä – yhdeksän kuukautta sen jälkeen, kun Islanti voitti Englannin 2-1, Asgeir Petur Porvaldsson sairaalan anestesiaosastolta kirjoitti Twitterissä.
LUE MYÖS:
- Toppari iski saksipotkumaalin – Newcastle ja Tottenham tasapeliin
- Erling Haaland teki huimaa historiaa – Man City oli menettää neljän maalin johdon
- Entinen Englannin maajoukkuepelaaja pidätetty raiskauksen yrityksestä
- Liverpoolia vastaan raivonnut brassipeluri pyysi anteeksi
- BBC: Crystal Palace joutuu odottamaan – maalitykki ei halua vielä päättää tulevaisuudestaan
- Fantasy Premier League: GW 14 – katso parhaat budjettihyökkääjät
- Arne Slot kertoi, milloin Mohamed Salah lähtee Afrikan mestaruusturnaukseen
- Eddie Howe: Newcastle tulee olemaan aktiivinen tammikuun siirtoikkunassa
- Guardian: Leeds-valmentaja potku-uhan alla
- Pep Guardiola epätietoinen avainpelaajansa pelikunnosta
- Onko tässä Newcastlen uusi ykköstorjuja? Managerilta vuolaat ylisanat
- Arne Slot kertoi, milloin Mohamed Salah lähtee Afrikan mestaruusturnaukseen
- Thomas Frank otti taas yhteen Spurs-fanien kanssa: ”Täysin asiatonta”
- Arsenalia vastaan loistanut Chelsea-peluri ei ehkä pelaa seuraavassa ottelussa: ”Rehellisesti, ei”
- Guardian: Leeds-valmentaja potku-uhan alla
- Entinen Englannin maajoukkuepelaaja pidätetty raiskauksen yrityksestä
- West Ham -tähdeltä suorat sanat Englannin jalkapalloliitolle
- Fantasy Premier League: GW 14 – katso parhaat budjettihyökkääjät
- Eddie Howe: Newcastle tulee olemaan aktiivinen tammikuun siirtoikkunassa
- Pep Guardiola epätietoinen avainpelaajansa pelikunnosta