Miksi Arsenal-Manchester City -ottelu oli suuri pettymys? – Lue ammattivalmentajan analyysi
Kuva: Getty Images
Sunnuntain viimeisessä valioliigaottelussa Arsenal ja Manchester City tasasivat pisteet 2-2-lukemin. Vaikka molemmilla riitti etukäteen ottelussa paljon todistettavaa, jäi peli lopulta varsin vaisuksi. Huomiota herättivät kollektiivinen tilanteentunnistaminen, hiljaisuus hyökkäyspäässä sekä taktisten muutosten vähäisyys – jälleen kerran.
Kollektiivisen reagoinnin taso petti
Edellisessä Arsenalin-analyysissäni (Liverpool-Arsenal 4.3.) huomioni kiinnittyi Liverpoolin tekemään avausmaaliin, jossa Arsenalin puolustusmuoto ei reagoinut millään tavoin vastustajan maalipotkuun – tuhoisin seurauksin. Tästä ei ollut nähtävästi otettu opiksi, sillä Manchester Cityä vastaan Arsène Wengerin suojatit päästivät lähes identtisen maalin, kun joukkueen puolustusmuoto ei reagoinut tarpeeksi ajoissa ryhmittyäkseen vastustajan pitkää avausta varten. Suurin huolenaihe Arsenalin kannalta oli kyseisessä tilanteessa sama kuin taannoin Liverpoolia vastaan: keskustan pohjapelaajien (Granit Xhaka–Francis Coquelin) sijoittuminen suhteessa omaan puolustuslinjaan. Toisen heistä tulisi sijoittua lähelle puolustuslinjaa – pitkän avauksen alle, jotta toppari saisi tilanteeseen suojauksen sekä linjaan porrastuksen.
Hyökkäyspelissä ongelmia
Ottelulle leimaavaa oli myös molempien joukkueiden hyökkäyspelin takkuaminen. Kummankaan joukkueen pelaamisesta ei löytynyt riittävästi laadukkaita elementtejä, jotka olisivat tuottaneet toistuvasti maalintekopaikkoja. Cityn ongelmat henkilöityivät David Silvan ja De Bruynen esityksiin, mutta jalkapallossa asiat ovat varsin harvoin pelkästään henkilökohtaisia – kaikki kentällä tapahtuvat asiat ovat aina sidoksissa kollektiiviin ja vastustajan pelaamiseen. Sekä Silva että De Bruyne jäivät Arsenalia vastaan joka tapauksessa kauaksi omasta tasostaan – huolimatta siitä, että molemmat tarjoilivat ottelussa yhden maalisyötön mieheen. Parin viikon takaisessa Liverpool-ottelussa De Bruyne oli kentän paras operoidessaan ensin keskikentän pohjapelaajana ja myöhemmin oikealla laidalla, mutta Arsenalia vastaan samantyylinen peluutus ei onnistunut. Kulmikkaasta olemuksestaan huolimatta Yaya Touré näytti olevan belgialaiselle toimivampi pari keskustaan kuin nyt oikean laitapuolustajan paikalta takaisin keskustaan istutettu Fernandinho.
Vähäiset muutokset
Arsenalin ja Cityn kohtaaminen ei juuri poikennut tämän valioliigakauden valtavirrasta: ottelun sisäiset taktiset muutokset olivat jälleen hyvin harvassa. Pep Guardiola oli Wengeriä hieman reaktiivisempi ja kierrätti pelaajiaan hieman rohkeammin. Ensimmäinen taktinen muutos tapahtui jo puoliajalla: täysin pimentoon Cityn oikealla laidalla jäänyt Raheem Sterling sai tehdä tilaa Tourélle, joka siirtyi keskustaan Fernandinhon pariksi. Kyseisen vaihdon yhteydessä De Bruyne siirtyi Sterlingin paikalle oikealle laidalle omaksuen vaihtoon tullutta brittihyökkääjää rakentavamman laitaroolin, josta leikkasi sisään pelattavaksi. Guardiolan muuttama roolitus osallisti De Bruynea ensimmäistä jaksoa hieman enemmän joukkueensa pelaamiseen. Hänen syöttöprosenttinsa parani neljä prosenttiyksikköä (75 -> 79) ja hänen osuutensa pallonhallinnasta kasvoi myös (4,7 -> 6,8), mutta hänen suorituskeskiarvonsa putosi toisella jaksolla 7,55:stä 6,05:een.Wenger toimi tyylilleen uskollisena.Ainakin tällä perusteella voitaneen sanoa, ettei roolimuutos keskustasta laidalle ainakaan parantanut belgialaisen esitystä toisella jaksolla. Toista vaihtoaan Guardiola panttasi miltei lisäajalle asti ja reagoinnin puute (tai sen tarpeen puute) konkretisoitui hänen jättäessä kolmannen pelaajavaihdon kokonaan käyttämättä. Wenger puolestaan toimi näiltä osin tyylilleen uskollisena ja teki pelaajavaihtonsa muuttamatta mitään ryhmityksessään. Olivier Giroudin sisääntulo kärkeen toisella jaksolla ei ollut yllätys. Vielä pienempi yllätys oli Danny Welbeckin siirtyminen samassa yhteydessä laidalle Walcottin tehdessä tälle tilaa. Myöhemmin Welbeck korvattiin peilivaihdolla Alex Iwobiin ja ryhmitys (4-2-3-1) pysyi näin ollen muuttumattomana.
Loppupohdinta
Ottelu oli ennakko-odotuksiin nähden pettymys. Kumpikaan joukkue ei pystynyt pelaamaan omilla ylärajoillaan, joskin tuloksellisesti tasapeliä voitaneen pitää Arsenalin kannalta pienoisena venymisenä. Gunners oli tilastollisesti Cityä jäljessä miltei kaikilla sektoreilla ja pystyi kahden erikoistilannemaalinsa turvin pääsemään pistejakoon, vaikkei kyennytkään luomaan juurikaan erinomaisia maalipaikkoja. Guardiolan ryhmä ei siis missään nimessä ollut parhaimmillaan, mutta kaikki eväät voittoon sillä oli. Espanjalaisluotsi harmittelee varmasti menetettyä kahta pistettä: joukkue päästi kaksi varsin halpaa maalia ja pystyi luomaan ottelussa vastustajaansa enemmän hyviä maalintekopaikkoja. Tilastollisten todennäköisyyksien mukaan Cityn olisi pitänyt tämä ottelu voittaa, mutta kuten me kaikki tiedämme, yksittäisissä otteluissa todennäköisyyksien lait eivät toimi lopputuloksen ennustajina samaan tapaan kuin isommat otannat.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Chelsea takoi murskavoiton – pelin sankarille uskomaton maali
- BBC: Tässä on Nottinghamin kauden neljäs päävalmentaja
- Manchester Cityn Rodria uhkaa pelikielto – ja vielä harvinaisesta syystä
- Nyt paukahti! Jättimäinen päivä Valioliigan tulikuumalle maalinsylkijälle
- Athletic: Tottenham löysi väliaikaisvalmentajan
- Athletic: Liverpool uskoo luottopelaajan solmivan jatkosopimuksen
- Skotlanti sai pettyä – Newcastle-pelaaja ei edusta maata MM-kisoissa
- Arsenal menetti pisteitä Valioliigassa – Declan Rice: ”Meidän ei pidä kuunnella ulkopuolelta tulevia ääniä”
- Näin Mikel Arteta kommentoi Arsenalin tuoreinta pistemenetystä
- Arsenal hyytyi Brentfordissa – mestaruustaistelu tiivistyi
- Manchester Cityn Rodria uhkaa pelikielto – ja vielä harvinaisesta syystä
- Chelsea takoi murskavoiton – pelin sankarille uskomaton maali
- Nyt paukahti! Jättimäinen päivä Valioliigan tulikuumalle maalinsylkijälle
- Athletic: Tottenham löysi väliaikaisvalmentajan
- Skotlanti sai pettyä – Newcastle-pelaaja ei edusta maata MM-kisoissa
- BBC: Tässä on Nottinghamin kauden neljäs päävalmentaja
- Raheem Sterlingille uusi osoite loppukaudeksi – siirtyy van Persien alaisuuteen
- Athletic: Liverpool uskoo luottopelaajan solmivan jatkosopimuksen
- Arsenal menetti pisteitä Valioliigassa – Declan Rice: ”Meidän ei pidä kuunnella ulkopuolelta tulevia ääniä”
- Näin Mikel Arteta kommentoi Arsenalin tuoreinta pistemenetystä