Liverpool-legenda ryöpyttää José Mourinhoa – ”Yksi epäkunnioittavimmista asioista koskaan”
Kuva: Getty Images
José Mourinho tapaa ottaa julkisesti silmätikukseen jonkun omista pelaajistaan. Bastian Schweinsteigeria ei enää ole, joten Mourinho on keskittynyt Luke Shaw’n kritisoimiseen.
Vajaa viikko sitten pelatun Everton-ottelun jälkeen Mourinho sanoi Shaw’n pelanneen ihan hyvin. Samaan syssyyn portugalilaisluotsi totesi, että Shaw pelasi omalla kropallaan, mutta Mourinhon aivoilla. Mourinho kuulemma joutui jatkuvasti ohjeistamaan Shaw’n liikkeitä.
Paikallislehti Manchester Evening News otti jo asiaan kantaa omassa kirjoituksessaan. Lehden mukaan Mourinhon ei pitäisi ihan tällä tavalla kritisoida omaa pelaajaansa. Samaa mieltä on Liverpool-legenda Jamie Carragher, joka nykyään toimii Sky Sportsin asiantuntijana.
– Se oli yksi epäkunnioittavimmista asioista, joita olen kuullut sanottavan jalkapalloilijalle, Carragher sanoi.
– Se meni yli. En voinut ymmärtää sitä.
– Puhutaan pelaajasta, joka tarvitsee halauksen, hän tarvitsee itseluottamusta. Hän kärsi karmeasta loukkaantumisesta. Toisen koulukunnan mukaan nykyajan pelaajat ovat pehmeitä, ja hän tarvitsee potkua takamukselleen.
– Jos puhutaan lahjakkuudesta, sitä hänellä riittää yllin kyllin. Mielestäni managerin tehtävä on saada se esiin. Se on hänen (Mourinhon) tehtävänsä saada paras irti lahjakkuuksista. Muutama vuosi sitten kun hän pelasi Southamptonissa, hän oli maan parhaita vasempia pakkeja. Hänen on taas päästävä siihen kiinni.
21-vuotias Shaw siirtyi Southamptonista Man Unitediin 37,5 miljoonan euron kaupassa kesällä 2014. Tällä kaudella pelejä on kertynyt kaikki kilpailut mukaan lukien vain 17.
Shaw’n sopimus umpeutuu reilu vuoden kuluttua, mutta sopimukseen sisältyy optio kaudesta 2018-19. On hyvin mahdollista, että englantilainen joutuu etsimään itselleen uuden seuran kesällä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Chelsea takoi murskavoiton – pelin sankarille uskomaton maali
- BBC: Tässä on Nottinghamin kauden neljäs päävalmentaja
- Manchester Cityn Rodria uhkaa pelikielto – ja vielä harvinaisesta syystä
- Nyt paukahti! Jättimäinen päivä Valioliigan tulikuumalle maalinsylkijälle
- Athletic: Tottenham löysi väliaikaisvalmentajan
- Athletic: Liverpool uskoo luottopelaajan solmivan jatkosopimuksen
- Skotlanti sai pettyä – Newcastle-pelaaja ei edusta maata MM-kisoissa
- Arsenal menetti pisteitä Valioliigassa – Declan Rice: ”Meidän ei pidä kuunnella ulkopuolelta tulevia ääniä”
- Näin Mikel Arteta kommentoi Arsenalin tuoreinta pistemenetystä
- Arsenal hyytyi Brentfordissa – mestaruustaistelu tiivistyi
- Arsenal hyytyi Brentfordissa – mestaruustaistelu tiivistyi
- Raheem Sterlingille uusi osoite loppukaudeksi – siirtyy van Persien alaisuuteen
- Näin Mikel Arteta kommentoi Arsenalin tuoreinta pistemenetystä
- Sky: Vitor Pereira suostunut Forestin uudeksi päävalmentajaksi
- Ange Postecoglou lataa suorat sanat: ”Tottenham ei ole iso seura”
- Skotlanti sai pettyä – Newcastle-pelaaja ei edusta maata MM-kisoissa
- Championshipiin tulossa iso muutos?
- Athletic: Tottenham löysi väliaikaisvalmentajan
- Arsenal menetti pisteitä Valioliigassa – Declan Rice: ”Meidän ei pidä kuunnella ulkopuolelta tulevia ääniä”
- Mikel Arteta kertoi mielipiteensä Thomas Frankin potkuista